Foto: Flickr

SpaceX vyšle loď Starship na první orbitální let možná už v prosinci

První zkušební let lodi Starship na oběžnou dráhu by se mohl uskutečnit už příští měsíc. Mark Kirasich, vysoký úředník NASA dohlížející na vývoj měsíčního programu Artemis, tuto informaci prozradil během živě přenášeného zasedání poradního sboru NASA.

Na základě dříve zveřejněných plánů společnosti SpaceX bude kosmická loď Starship s nosnou raketou Super Heavy startovat ze zařízení společnosti Boca Chica v Texasu. Nosná raketa se po třech minutách letu oddělí a dopadne do Mexického zálivu, zatímco samotná loď Starship se vydá na oběžnou dráhu a poté se vrátí do atmosféry a přistane v oceánu poblíž Havaje. Společnost očekává, že celý zkušební let potrvá 90 minut.

SpaceX plánuje první orbitální let Starship již od poloviny roku 2021, ale z různých technických a regulačních důvodů se neustále odkládal. Například startovací zařízení vesmírné společnosti v Boca Chica teprve nedávno prošlo ekologickým posouzením FAA (Federální letecká správa). A i poté FAA požadovala, aby společnost provedla více než 75 změn ke zmírnění dopadu letů raketoplánu na životní prostředí.

Společnost SpaceX se potýkala i s technickými problémy. Červencová požární zkouška Starship skončila nezdarem, když se pod urychlovačem vznítily pohonné hmoty. Další pokus v srpnu proběhl hladce, ale společnost tehdy spustila pouze jeden motor Raptor na nosiči Super Heavy.

Zdroj: www.engadget.com