Foto: SpaceX

SpaceX získala kontrakt na vývoj přistávacího modulu Artemis

Spolupráce NASA a SpaceX se stále prohlubuje. NASA oznámila, že to bude právě nejznámější soukromá vesmírná společnost, která vyhrála zakázku na konstrukci vesmírné lodi, která přepraví lidskou posádku na Měsíc. Stane se tak poprvé od roku 1972, kdy oficiálně skončil program Apollo.

SpaceX získala mimo jiné kontrakt na konstrukci přistávacího modulu Artemis. Ve veřejně vypsané soutěži porazila svou nabídkou společnosti Blue Origin,která spolupracuje s Lockheed Martin, a Dynetics, jež je klíčovým dodavatelem pro armádu. Očekávalo se, že NASA vybere pro tuto klíčovou část projektu Artemis dvě společnosti, k tomu ale nakonec nedošlo.

Rozhodnutí zvolit jednu společnost je v kontextu posledních let zajímavým krokem, který ukazuje absolutní důvěru NASA se schopnosti SpaceX. Oslovení více dodavatelů totiž NASA umožňovalo mít i v pozdějších fázích vývoje na výběr více dodavatelů a v případě, že některý z nich projekt nedokáže časově nebo kvalitně zajistit, vybrat si jiný.

Pro tento program by měla být použita také Starship, tedy v současnosti vyvíjená kosmická raketa druhé generace. Její poslední testy nedopadly podle představ, ale NASA stále ve schopnosti a možnosti SpaceX (respektive Starship) věří. SpaceX slibuje, že ještě v letošním roce podnikne Starship první plnohodnotný testovací let, při kterém vystoupá až na oběžnou dráhu Země. NASA se pro toto řešení rozhodla mimo jiné i proto, že loď bude moci být použita opakovaně.

Pro SpaceX se v obou případech (jak zapojení rakety, tak vývoj přistávacího modulu) jedná o velké vítězství. A to jak po finanční stránce, tak především po té prestižní.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.