Speciální nositelné zařízení vyvinuté MIT „slyší“, co si uživatel říká v duchu

Akademici z MIT, konkrétně z oddělení MIT Media Lab, vyvinulo zařízení podobné náhlavní soupravě s názvem AlterEgo, jež umí „číst“ slova, která si uživatel přehrává v hlavě. Při testování to zvládlo s 92% přesností.

Když si uživatel pomyslí v hlavě větu, mozek pošle signály k jeho ústům a čelisti. A právě přenosu těchto tzv. neuromuskulárních signálů při subvokalizaci (neboli „tiché řeči“) zařízení využívá – dokáže je totiž měřit a výpočetně zpracovat. Přesněji řečeno, zařízení využívá k zachycení signálů elektrody a pomocí něčeho, co připomíná sluchátko, přenáší vzniklé zvukové vibrace přímo přes kosti vnitřního ucha, čímž obejde zevní zvukovod. Pokud si člověk např. pomyslí větu „v jaké jsem ulici“, headset „přečtením“ signálů otázku zodpoví rovněž „tichou řečí“ za něj. K formulaci slov, resp. k přeměně signálů na slova, používá gadget počítač s umělou neuronovou sítí.

Zařízení, které se jednou částí umisťuje za ucho („sluchátko“) a druhou (připomínající mikrofon) přikládá k čelisti, bylo testováno na 15 lidech a úspěšnost „čtení myšlenek“  činila zmíněných 92 %. Podle laboratoře bychom díky tomuto a podobným zařízením mohli v blízké budoucnosti např. ovládat počítače a jiná elektronická zařízení (včetně těch s virtuálními asistenty) pouhou myšlenkou.

Akademici při testování použili gadget např. k ovládání populárního multimediálního přehrávače Roku nebo k „tichému“ hlášení tahů oponenta v šachách a získávání doporučených protitahů od počítače. Také se prostřednictvím něj ptali na čas. Zařízení u každého úkolu pracovalo se slovní zásobou o zhruba 20 slovech.

Tým vědců upozorňuje, že u každého člověka jsou nervosvalové signály lehce odlišné, takže bude nutná individuální konfigurace. Každopádně možná nejsme daleko od doby, kdy spolu lidé budou komunikovat zcela beze slov.

 

Zdroj: cnet.com, endgadget.com