Speciální protipožární vozidlo Fire Trainer nabízí možnost vyzkoušet si hašení na vlastní kůži

Každému z nás se může stát, že se někdy dostane do krizové situace, kdy bude muset řešit nastalé problémy v co nejkratším čase a může záležet doslova na každé vteřině. Zatímco zdravovědu a základy první pomoci zná řada z nás a díky speciálním školením je možné si postup první pomoci nanečisto vyzkoušet, v případě drobných požárů takových možností tolik není. To se rozhodla změnit agentura Securitas, která do ČR přivezla unikátní pojízdný školicí trenažér, kde se zájemci mohou postavit plamenům čelem a zkusit si základní postupy při hašení drobnějších požárů. A my jsme si to vyzkoušeli na vlastní kůži.

Od teorie k praxi

Agentura Securitas při svých požárních školeních využívá mezinárodní zkušenosti, protože tento program již řadu let funguje v Belgii, Norsku nebo Německu. Její nabídka je určená především firmám a společnostem, které mohou nechat své zaměstnance nechat proškolit v oblasti požární bezpečnosti po teoretické i praktické stránce. Program stojí díky své interaktivitě na pomezí školení a teambuildingové akce.

Teoretická část školení je zaměřená na situace, se kterými se může běžný člověk setkat, a to jak v běžném kancelářském pracovním prostředí, tak v domácnosti. Vždy je kladen důraz na maximální bezpečnost, na začátku je zkrátka nejdůležitější zjistit, kdy požár je a kdy naopak není nad síly konkrétního jedince.

„Požár“ přijede za vámi

Obrovskou výhodou praktického školicího střediska, které Securitas nabízí, je fakt, že může dorazit přímo do vaší firmy a zaměstnanci se kvůli němu nemusí nikam přesouvat. Díky svému umístění v korbě nákladního vozu je tak dostupné úplně všem v celé ČR.

Na první pohled není poznat, že se Fire Trainer od běžných nákladních vozů liší, když však jeho korbu prozkoumáme důkladněji, rozdíly jsou patrné. Její prostor je rozdělen na tři části. Dvě jsou technické, slouží k doplňování vody do nádrže, k plnění hasičských přístrojů a k ovládání dalších technických prvků. Třetí, největší z nich, simuluje prostor malé kanceláře, ve které jsou plechové modely elektrického rozvaděče, kávovaru, monitoru a odpadkového koše. Jedná se o prvky běžné kancelářské výbavy, které jsou nejnáchylnější k možným vznikům požárů.

Školitel ovládá přívod plynu i zapalování jednotlivých prvků. Účastníci školení se učí základní postup při likvidaci požárů postupně krok po kroku – od vyhození jističe nebo vytažení z elektrické přípojky, přes odjištění hasicího přístroje, až po samotnou likvidaci požáru a ovládání hasicího přístroje. Věděli jste například, že je efektivnější stříkat obsah přístroje v menších dávkách než najednou?

Kromě práce přímo v interiéru vozu si mohou účastníci vyzkoušet i hašení menších venkovní požárů nebo se podívat, jak to vypadá, když běžný sprej (například deodorant) exploduje v ohni. Výhodou tohoto školení je, že se účastníci setkají s reálnými plameny, mohou si vše vyzkoušet několikrát a v neposlední řadě také to, že během školení nijak nenačichne oblečení, takže je možné se ihned po něm vrátit k běžné činnosti, bez nutnosti převlékání nebo sprchy.

S tímto typem školení má Securitas úspěch v mnoha evropských zemích a nyní jej přiváží i do České republiky. Zákon firmám ukládá povinné školení zaměstnanců o požární ochraně. Zabezpečit jej musí všechny právnické a podnikající fyzické osoby, jež provozují činnosti, které jsou uvedeny v § 4 odst. 2 nebo 3 v Zákoně č. 133/1985 Sb., o požární ochraně. Proškolením zaměstnanců formou nové služby Securitas tak zaměstnavatel zároveň splní svoji legislativní povinnost. A přidá ještě něco navíc – reálnou zkušenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.