Speciálního Oskara získá „film“ natočený ve virtuální realitě

Snímek, či spíše virtuální instalace Carne y Arena od režiséra filmu Birdman Alejandra Gonzáleza Iñárritu a kameramana Emmanuela Lubezkiho obdrží speciální ocenění od americké Akademie filmových umění a věd. Cena je udělena za vizionářský přínos a silný narativní obsah. Toto ocenění bylo naposledy uděleno v roce 1996, kdy jej získalo studio Pixar za přelomový animovaný film Toy Story.

Prezident Akademie John Bailey k tomu řekl, že Carne y Arena „otevřel nové dveře filmového vnímání“. Na filmu oceňuje především kreativní kombinaci nových možností rozvíjejících se technologií virtuální reality a sociální a politické reality americko-mexické hranice. Instalace měla premiéru na letošním festivalu v Cannes a v současnosti je možné ji zhlédnout v Los Angeles Country Museum of Art.

Carne y Arena v sobě kombinuje záběry krajiny, virtuální realitu a reálné prvky, jako je písek a kusy oblečení, které byly sesbírány v hraničním pásmu mezi USA a Mexikem. Je to autentické oblečení, které tam zanechali lidé, kteří se pokoušeli přes tuto hranici nelegálně přejít. Divák se ocitá uprostřed skupinky imigrantů, které zastavila pohraniční hlídka. Nejsilnější pocity v tu chvíli jsou dezorientace, bezmocnost, nejistota a strach. Divák si může s jednotlivými lidmi promluvit a vyslechnout si jejich příběhy. Iñárritu řekl, že cílem jeho díla je „umožnit divákovi zažít přímou zkušenost, kterou má mnoho migrantů. Dostat se do jejich kůže a do jejich srdcí.“

Toy Story byl v roce 1996 první animovaný film, který Oskara získal. V jistém slova smyslu tak posunul vnímání animovaných filmů renomovanými filmaři. Od roku 2002 mají animované filmy při udělování cen akademie vlastní kategorii. Je možné, že se za pár let dočkáme stejného vývoje v oblasti narativů vyprávěných virtuální realitou.

Zdroj: bbc.com