Zdroj: youtube.com

Společnost Adobe představila nový nástroj, pomocí kterého lze snadno osobě na fotografii snižovat věk nebo měnit emoce

Přestože omlazování osob na fotografiích nebo změna jejich výrazu je možná už dlouho, celý proces vždy trval delší dobu a bylo k němu zapotřebí mít znalosti o nejrůznějších nástrojích pro úpravy fotografií. Zdá se ale, že tyto doby jsou pomalu pryč. Společnost Adobe totiž nyní v rámci oblíbeného programu Photoshop představila nástroje, pomocí nichž lze změnit věk či výraz osoby na obrázku pomocí několika málo kliknutí.

Novinka je dostupná s nejnovější aktualizací Photoshopu verze 22.0. Právě tato verze s sebou přináší řadu funkcí, které využívají umělou inteligenci. Kromě funkcí pro úpravu lidských tváří (které Adobe souhrnně nazývá „neural filters“, „neurální filtry“), mezi nimi najdeme i některé, které již byly dostupné dříve – např. nahrazení oblohy či zdokonalený výběr.

Neurální filtry zahrnují řadu jednoduchých překrytí a efektů, ale také nástroje, které umožňují hlubší úpravy, a to především portrétních fotografií. Mezi ně patří již zmíněná úprava věku či výrazu obličeje, což zahrnuje například zvýraznění úsměvu, ale i překvapivého či hněvivého výrazu. Intenzitu těchto emocí lze nastavit jednoduchým tažením posuvníku. Mimo to lze osobám sundávat brýle nebo vyhladit nejrůznější defekty kůže. Spíše kuriózní funkce vám například také umožňuje přenést make-up z jedné osoby na druhou.

Tato technologie je založena na generativních kontradiktorních sítích (GAN), které fungují na principu analýzy obrovského množství dat. K některým úpravám dochází lokálně, zatímco složitější operace musí být zpracovány v cloudu. Každý úkon je však proveden překvapivě rychle a to v řádu několika sekund.

Avšak vzhledem k tomu, že jde o mladou technologii, není překvapením, že ne všechny provedené úpravy jsou bezchybné (problematická je například odlišná barva pleti). Obecně jsou však výsledky až překvapivě kvalitní. Společnost navíc na zdokonalení stále pracuje, a to i v rámci získávání zpětné vazby od samotných uživatelů.

Zdroj: theverge.com