Foto: se svolením Adobe

Společnost Adobe využila umělou inteligenci pro zpřístupnění PDF souborů osobám se zdravotním postižením

Někdo považuje umělou inteligenci za fascinující, jiný za děsivou či kombinaci obojího. Společnost Adobe nyní využila umělou inteligenci způsobem, který lze obecně považovat za velmi prospěšný. Nové rozhraní API Auto-Tag od společnosti Adobe učiní vytváření souborů PDF přístupnější pro osoby se zdravotním postižením.

Soubory PDF, které jsou určeny pro asistenční technologie jako čtečky obrazovek, mají zabudovaná metadata poskytující strukturální informace (nadpisy, odstavce, seznamy, tabulky). Označování digitálních dokumentů pro kompatibilitu však může být časově náročné, zejména u dokumentů, které mají složité rozvržení, nebo pro společnosti se zásobami starých souborů, které postrádají správná metadata. Adobe odhaduje, že více než 90 % souborů PDF je alespoň částečně nepřístupných pro osoby se zdravotním postižením, někdy se dokumenty zobrazují prázdné, rozmazané nebo jako řádky deformovaného textu.

Rozhraní API Adobe proces označování u souborů PDF zautomatizuje. Společnost uvádí, že její software poháněný technologií Sensei označí dokumenty pro asistenční technologie, čímž ušetří firmám čas a – co je podstatnější – zlepší čitelnost souborů PDF pro osoby se zdravotním postižením. Adobe tvrdí, že umělá inteligence navíc dokáže rychle projít zásoby starých dokumentů, které postrádají správnou strukturu.

Společnost také spouští nástroj PDF Accessibility Checker, který umožní firmám rychle a snadno vyhodnotit přístupnost stávajících dokumentů PDF.

Kromě rozhraní API (určeného pro vývojáře) se v červnu do aplikace Acrobat Pro dostane také rozhraní Auto-Tag, které nabídne automatické strukturování metadat v rámci balíčku, a to bez dodatečných nákladů pro všechny předplatitele. Tato funkce se na podzim dostane také do aplikace Acrobat Reader.

Zdroj: engadget.com