Foto použito se svolením společnosti Airspeeder

Společnost Airspeeder plánuje organizovat mezinárodní závody velkých pilotovaných dronů

Drony jsou dnes používány v celé řadě odvětví lidských činností. Od profesionálních nasazení u záchranářů, pořádkových služeb nebo dopravců až po volnočasové létání. Podle australské společnosti Airspeeder mohou drony najít uplatnění také v profesionálních závodech podobně jako formule nebo akrobatická letadla.

Společnost odhalila svou vizi u příležitosti prezentace a prvních oficiálních testů dronu Alauda Mk3, který je podle ní prvním „závodním vozem“ ve své kategorii na světě. Ten nese označení eVTOL, tedy electric vertical take off and landing. Velké drony v této kategorii byly doposud určeny k dopravě nákladů nebo jako elektrické autonomní taxi vozy pro dopravu cestujících.

Závodní dron váží 130 kilogramů, dokáže zrychlit z 0 na 100 kilometrů v hodině za 2,8 vteřiny a vylétnout až do výšky 500 metrů. Jeho součástí je také velká baterie, kterou dokáže zkušený servisní tým vyměnit za méně než 20 sekund. Součástí závodů by mohly být (podobně jako u formulí) nutné zastávky v servisních boxech.

Za celým projektem stojí dvě společnosti, které založil Matthew Pearson. Jsou to Alauda Aeronautics zaměřená na výrobu a vývoj dronů samotných (včetně Alauda Mk3) a Airspeeder, jež má v kompetencích samotnou organizaci závodů těchto dronů.

První testy závodního dronu byly nepilotované, avšak to by se mělo do budoucna změnit. Testům přihlíželi mimo jiné také zástupci Australského úřadu pro bezpečnost civilního letectví, který dron certifikoval.

Autoři videa ukazující možnou podobu závodů se inspirovali scénou kluzákového klání ze Star Wars Episoda 1: Skrytá hrozba. V letošním roce mají organizátoři v plánu uspořádat trojici závodů svých dronů na doposud neoznámených místech.

Zdroj: theverge.com