Foto: AMD

Společnost AMD omylem odhalila procesory Ryzen 7000 pro desktop

Původně měly být představeny až na podzim letošního roku, AMD však nechtěně odhalila desktopové procesory Ryzen 7000 již nyní. Konkrétně šlo o čipy vyšší třídy včetně dvou variant Ryzenu 9 (7900X a 7950X), jednoho Ryzenu 7 (7700X) a modelu Ryzen 5 (7600X).

Seznam (který byl již odstraněn) nicméně neobsahoval žádné technické podrobnosti. Každopádně na veletrhu Computexu AMD představilo 16jádrový procesor, který dosahoval taktu 5,5 GHz. Teoreticky by tak mohlo jít o Ryzen 9 7950X.

Víme také, že všechny procesory řady 7000 budou založeny na nové architektuře Zen 4, která přináší dvojnásobnou vyrovnávací paměť 2. úrovně na jádro, maximální rychlost boostu nad 5 GHz, rychlejší umělou inteligenci a podporu technologií, jako je paměti DDR5 a PCIe 5.0. Zájemci budou potřebovat základní desku kompatibilní s AM5. AMD slibuje 15procentní nebo vyšší nárůst jednovláknového výkonu.

Zatím není jasné, kdy se řada Ryzen 7000 pro stolní počítače začne dodávat ani kolik bude stát. Podobně – co se týče špičkových procesorů pro notebooky – budete si muset také ještě nějakou dobu počkat, protože AMD dodá řadu Dragon Range až v roce 2023.

I tak ale současný únik dává alespoň nějakou představu o tom, co můžete očekávat, až se Zen 4 konečně dostane do obchodů. AMD svou produktovou strategii nemění, takže si podle toho můžete naplánovat upgrade počítače.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.