Foto: se svolením Axiom Space

Společnost Axiom Space vyrobí skafandry pro chůzi po měsíčním povrchu

Cílem mise Artemis III bude opětovné vynesení lidské posádky na povrch Měsíce. Uskutečnit by se měly až čtyři výstupy do volného prostoru. Nyní NASA vybrala společnost, která vyrobí skafandry, jež si astronauti mise Artemis vezmou na sebe při opuštění kosmické lodě a průzkumu měsíčního povrchu.

NASA oznámila, že společnost Axiom Space má za úkol vyvinout systém pro chůzi na Měsíci, jde o zakázku v hodnotě nejméně 228,5 milionu dolarů. Axiom navrhne, vyvine, certifikuje a nakonec vyrobí skafandry a vybavení pro mimozemské aktivity (xEVAS), a to konkrétně pro Artemis III.

Systém xEVAS společnosti Axiom bude vycházet ze skafandrů xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit), které agentura navrhla pro mise Artemis již dříve. Společnost uvedla, že skafandry budou vhodné pro různé typy postavy a budou konstruovány s větší flexibilitou a specializovanými nástroji pro průzkum.

Skutečnost, že skafandry společnosti Axiom budou mnohem lépe řešeny i co se týče univerzálnosti postav astronautů, je důležitým faktorem. Plánovaný výstup do vesmíru v roce 2019 byl pro ženské astronautky zrušen právě pouze kvůli nedostatku vhodně padnoucí výstroje. Artemis III má na povrch Měsíce vyslat první ženu a společnost Axiom ve svém oznámení potvrdila, že právě i pro tuto astronautku vyrobí skafandr xEVAS.

Přestože se tato konkrétní objednávka týká pouze mise Artemis III, lze očekávat, že se Artemis bude ucházet také o budoucí zakázky, které zahrnují skafandry pro opakovaná přistání na Měsíci a také vývoj skafandrů pro použití mimo ISS na nízké oběžné dráze Země.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.