Foto: se svolením Blue Origin

Společnost Blue Origin po dlouhé přestávce opět vysílá turisty do vesmíru

Společnost Blue Origin se vrací do hry o vesmírnou turistiku. Společnost Jeffa Bezose 19. května úspěšně dopravila šest zákazníků na okraj vesmíru a zpět, čímž přerušila svou téměř dvouletou přestávku od letů s posádkou. Jednalo se o sedmou cestu společnosti Blue Origin s lidmi na palubě. Let, který odstartoval z kosmodromu Launch Site One v západním Texasu krátce po 10:30 našeho času, překonal Kármánovu hranici (hranici vesmíru) ve výšce asi 100 kilometrů nad Zemí.

Mezi šesti lidmi uvnitř modulu New Shepard byl i 90letý Ed Dwight, bývalý kapitán letectva, který byl prvním černošským zájemcem o pozici astronauta, když byl v roce 1961 vybrán do výcvikového programu. Prošel výcvikem, ale nakonec nebyl vybrán do sboru astronautů NASA a do vesmíru se až dosud nedostal. Na palubě byli také Mason Angel, Sylvain Chiron, Kenneth L. Hess, Carol Schaller a Gopi Thotakura. V rámci letu si posádka na krátkou chvíli mohla odepnout bezpečnostní pásy a vyzkoušet si stav beztíže.

Posádka bezpečně přistála zpět na zemi asi 10 minut po startu. Jeden ze tří padáků kapsle se při zpáteční cestě správně nerozvinul, ale díky vyššímu počtu padáků, než je pro přistání nutné, a jež jsou instalovány právě pro tyto případy, to nepředstavovalo žádný problém.

Jednalo se také o 25. misi rakety New Shepard. Naposledy letěla s posádkou v srpnu 2022, ale následující měsíc utrpěla během startu mise poruchu v trysce motoru a do prosince 2023 vůbec neletěla. Poté se vrátila k letu s další misí s užitečným zatížením. Nedělní start byl proto také prvním s lidskými pasažéry po téměř dvou letech.

Zdroj: engadget.com