Foto: se svolením Blue Origin

Společnost Blue Origin vyrobila solární články tavením umělého měsíčního prachu

Společnost Blue Origin plánuje umístit na Měsíc svůj přistávací modul. Ať už se jí to povede, nebo nikoli, společnost nyní přišla s převratným technologickým postupem – dokáže vyrábět solární články tavením umělého měsíčního regolitu. Firma Blue Alchemist využívá k získání klíčových materiálů elektrolýzu roztaveného materiálu, čímž dochází k oddělení hliníku, železa a křemíku z měsíční půdy od vázaného kyslíku. Pomocí tohoto procesu lze vytvořit solární články, krycí sklo či hliníkové dráty pouze za použití slunečního světla a křemíku z reaktoru.

Tento postup by nejen odstranil potíže s dovozem materiálu, ale byl by šetrnější jak k Měsíci, tak k Zemi. V jeho rámci totiž nevznikají žádné emise na bázi uhlíku, žádné chemikálie a není potřeba žádná voda. Výsledné solární články mohou na Měsíci fungovat více než deset let navzdory nepříznivému mimozemskému prostředí.

Blue Origin tuto novou technologii prezentuje jako řešení pro program NASA Artemis a mise na Mars. Vesmírná agentura by mohla zřídit základny při minimalizaci dopadu na životní prostředí. Ačkoli koncept využití regolitu je znám již delší dobu, nejde o zcela novou myšlenku. Využití měsíčního prachu bylo ve hře již dříve, nicméně výzkumníci se zaměřovali spíše na stavbu obydlí než na výrobu napájecích zařízení.

Otázkou je, zda se nová technologie Blue Origin dostane až do NASA, protože obě společnosti mezi sebou mají spíše smíšené vztahy.

Zdroj: engadget.com