Zdroj: pxfuel.com

Společnost Clearview AI, která eviduje miliardu obličejů uživatelů sociálních sítí, byla hacknuta

Společnost Clearview AI, která se specializuje na rozpoznávání obličejů ve virtuálním prostředí, byla hacknuta. Hackeři přitom získali přístup k miliardám obličejů z oblíbených sociálních sítí (Facebooku, Twitteru, YouTube a dalších platforem). Podle zprávy z webu The Daily Beast navíc hackeři získali přístup k „celému seznamu uživatelů, počtu vyhledávání, která provedli a údaji o počtu účtů, které si vytvořili“. Došlo tak k masivnímu úniku citlivých údajů.

Paradoxem přitom je, že společnost Clearview AI se mimo jiné specializuje také na kybernetickou bezpečnost. Jejích služeb tak využívá řada vysoce postavených klientů (například vládní agentury Spojených států). Podle The Daily Beast se ovšem hackerům nepodařilo získat přístup k citlivým údajům těchto klientů i k historii jejich vyhledávání, což by mohlo výrazně ohrozit jejich práci.

Tento závěr je přitom velmi důležitý, jelikož mezi klienty společnosti Clearview AI patří řada orgánů, které jsou činné například v trestním řízení a databázi obličejů využívají za účelem identifikace tváří osob podezřelých ze spáchání trestného činu. Bylo by přitom skutečně znepokojivé, kdyby hackeři získali přístup k informacím, které se těchto oblastí přímo týkají a patří mezi přísně tajné.

Je tady ale jeden háček. V rámci lednového bombového útoku, o němž informoval deník The New York Times, totiž vyšlo najevo, že společnost Clearview AI pro své účely stáhla miliardy fotografií z Facebooku, Twitteru, YouTube i dalších sociálních platforem, aby je mohla podrobit pečlivé analýze. Není přitom divu, že tento přístup mezi uživateli zmíněných sítí vyvolal velké pobouření, jejich fotografie totiž byly staženy a analyzovány bez jejich svolení. Přinejmenším jde o morálně sporné jednání, které ale hraničí i se zákonem a vyvolává nepříjemné otázky.

Facebook, Twitter, YouTube a Venmo na vzniklou situaci zareagovaly tak, že se pokusily vytvořit dohodu se společností Clearview AI, která by výše zmíněnému jednání bránila. Některé ze zmíněných sociálních sítí se přitom pokusily přímo ukončit svůj vztah se společností. Mezitím však generální ředitel Clearview AI, Hoan Ton-That, zdůraznil, že má právo na přístup ke všem těmto veřejně dostupným fotografiím.

Společnost přitom plánuje svoji expanzi i do jiných států kromě USA (konkrétně by mělo jít o Spojené arabské emiráty, Katar a Brazílii). Problémem tedy není jen současné hacknutí systému, ale i systém samotný, který se nápadně podobá tzv. Velkému bratru.

Zdroj: mashable.com