Foto: Unsplash

Společnost DeepMind vytvořila Dramatron – nástroj umělé inteligence, který umí psát scénáře

Umíte si představit, že by umělá inteligence dokázala napsat scénář k filmu či divadelní hře? Pokud ano, pak nejste daleko od pravdy. Společnost DeepMind totiž vytvořila AI nástroj, který něco takového dokáže.

Dramatron je takzvaný „spoluautorský“ nástroj, který dokáže generovat popisy postav, dějové zvraty, popisy míst a dialogy. Myšlenka je taková, že lidští scenáristé budou moci to, co Dramatron vymyslí, poskládat, upravit a přepsat do správného scénáře.

K otestování nástroje použili výzkumníci 15 dramatiků a scenáristů, aby společně napsali scénáře. Na závěr testování dramaturgové uvedli, že by nástroj rozhodně nepoužili k vytvoření kompletní hry, zjistili také, že výstupy umělé inteligence mohou být až příliš šablonovité. Naznačili však, že Dramatron by byl užitečný pro budování fiktivního světa nebo by jim mohl pomoci vyzkoušet jiné přístupy, pokud jde o změnu dějových prvků nebo postav. Poznamenali, že Dramatron by se mohl hodit i pro „kreativní generování nápadů“.

Jeden z dramatiků, který se testování zúčastnil, inscenoval čtyři hry, v rámci nichž použil „výrazně upravené a přepsané scénáře“, které napsal s pomocí Dramatronu.

Použití AI nástroje při tvorbě uměleckých děl včetně filmu či divadla však vyvolává otázky ohledně autorství a toho, kdo (nebo co) by měl (mělo) získat odměnu za scénář. V loňském roce rozhodl britský odvolací soud, že umělá inteligence nemůže být právně připsána jako vynálezce na patentu. Společnost DeepMind navíc upozorňuje, že Dramatron může vypisovat fragmenty textu, které byly použity k trénování jazykového modelu, což by v případě použití ve vytvořeném scénáři mohlo vést k obvinění z plagiátorství.

Zdroj: engadget.com