Společnost Dell vyzývá k recyklaci počítačového odpadu, vyrábí z něj šperky

Základní desky a další počítačové komponenty mají ve svém složení mimo jiné i určité množství vzácných kovů, například zlata. Svět hardwaru se velmi rychle vyvíjí a počítače je tak třeba obnovovat a kupovat nové, což produkuje velké množství počítačového odpadu.

Společnost Dell nyní přichází se zajímavým řešením, jak alespoň část z něj znovu recyklovat. Ke spolupráci přizvala herečku Nikki Reedovou, známou z filmové adaptace knižní ságy Stmívání a vytvořily společně originální designovou sérii šperků vyrobených ze zlata získaného z se starých použitých základních desek počítačů a notebooků. Šperky jsou pod značkou The Circular Collection distribuovány skrz internetový obchod Bayou With Love.

Celý projekt je součástí dlouhodobějšího programu Dellu Legacy of Good (Odkaz dobrých skutků) v němž se mimo jiné zavázal, že do roku 2020 zrecyklovat na 100 milionů liber počítačového odpadu. Část takto získaného materiálu chce Dell znovu využít ve svých komponentech a část bude použita právě na výše zmíněné šperky.

Jejich kolekce vychází v limitované edici zahrnující prsteny, náušnice a manžetové knoflíčky vyrobené ze čtrnácti a osmnáctikarátového zlata. Šperky byly představeny v rámci veletrhu CES a cílem tohoto projektu je mimo jiné upozornit na problematiku hromadícího se počítačového odpadu a poukázat na možnosti opětovného využití některých jeho částí.

Nikki Reedová, která je spoluzakladatelkou obchodu Bayou with Love k projektu řekla: „Vytvořili jsme značku Bayou with Love s cílem zvýšit povědomí spotřebitelů o tom, jaké důsledky má chování lidí pro naši planetu. Chtěli jsme ukázat, že i krásné věci jako šperky a módní doplňky, lze vyrobit z udržitelných zdrojů. Tím, že používáme zlato, které bylo dříve považováno za odpad, usilujeme se společností Dell o to, aby se recyklovalo více přírodních zdrojů. Časem chceme dosáhnout stavu tzv. nulového odpadu (zero waste)“.

Ceny šperků, které je možné objednávat pouze přes stránky obchodu, začínají na 78 dolarech. Celá kolekce využívá jednoduché elegance a při jejím nákupu může hřát zákazníky pocit dobrého skutku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.