Foto: se svolením Krafton

Společnost Garena Online stane před soudem kvůli kopírování PUBG Mobile, obviněn byl Google i Apple

Battle royale PUBG Mobile je velmi populární, a to až do té míry, že například v Iráku se kvůli nezvykle velké oblibě mezi mládeží začalo těmto mladým přezdívat „Generace PUBG“. Dospívající v Iráku tráví jejím hraním denně hodiny a prostřednictvím herního chatu se běžně seznamují. Její hodnota proto dosahuje několika miliard dolarů. Není proto divu, že tvůrce PUBG Mobile, společnost Krafton, si práva na její vlastnictví nadevše cení.

Nicméně kopírování je v technickém průmyslu bohužel poměrně častou praxí a ve velké míře to platí také pro odvětví videoher. Velmi dobrým (a smutným) příkladem je i stávající spor společnosti Krafton se singapurskou vývojářskou společností Garena Online. Tu totiž obvinil z porušení duševního vlastnictví oblíbeného battle royale titulu. Garena totiž vytvořila vlastní hru s názvem Free Fire, která se nicméně PUBG až příliš podobá. Žaloba se přitom vztahuje také na giganty Google a Apple, a to konkrétně za distribuci této kopie ve svých obchodech.

Zajímavé na celém případu je, že nejde o první střet Kraftonu a Gareny u soudu kvůli Free Fire. Krafton podal první žalobu na tuto společnost již v roce 2017, a to také kvůli prodeji hry Free Fire: Battlegrounds. Spor byl tehdy urovnán. Každopádně Krafton tvrdí, že po urovnání sporu v roce 2017 společnost Garena okamžitě obnovila prodej hry Free Fire v obchodech Google Play i Apple App Store, aniž by uzavřela jakoukoli licenční smlouvu na používání herního obsahu, o který se vedl spor.

Nyní společnost Krafton žaluje společnost Garena znovu tentokrát však u amerického federálního soudu. Pomyslný pohár trpělivost už pravděpodobně přetekl. Garena totiž začala letos v září prodávat další battle royale hru s pochybným autorskoprávním původem, tentokrát s názvem Free Fire Max.

Společnost Krafton tvrdí, že „ Garena vydělala stovky milionů dolarů na celosvětovém prodeji her porušujících autorská práva“ a požaduje, aby Google i Apple převzaly odpovědnost za prodej těchto kopií a nahradily způsobenou škodu. Konkrétní požadovaná částka prozatím nebyla zveřejněna. O dalším průběhu sporu vás budeme informovat.

Zdroje: engadget.com, dotesports.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.