Foto: se svolením HaptX

Společnost HaptX nařkla Metu, že okopírovala patentovaný design haptických rukavic

Společnost Meta čelí další nepříjemné kauze. Výrobce HaptX totiž tvrdí, že od něj okopírovala její patentovaný design rukavice pro virtuální realitu. Konkrétně jde o haptickou rukavici, kterou nedávno Meta představila, nicméně stále nedokončila (jelikož je stále ve vývoji).

HaptX nicméně tvrdí, že části Metou představené rukavice se zdají být v podstatě totožné s jejím vlastním produktem, který využívá pneumatický pohon. „Vítáme zájem a konkurenci v oblasti mikrofluidní haptiky, nicméně konkurence musí být férová, aby odvětví prosperovalo,“ nechal se slyšet zakladatel a generální ředitel společnosti HaptX Jake Rubin. „Přestože se nám společnost Meta zatím neozvala, těšíme se na spolupráci, abychom dosáhli spravedlivé a rovnocenné dohody, která by řešila naše obavy a umožnila jim začlenit naši inovativní technologii do jejich budoucích spotřebitelských produktů.“

Ačkoli současný prototyp haptické rukavice společnosti Meta možná nebude nikdy dokončen, a tedy se možná nakonec ani nedostane na trh, Meta Reality Labs (což je výzkumná divize zaměřená na VR a AR) věří, že tento směr vývoje bude zásadní. Dotyk je totiž podle ní důležitou součástí budoucích systémů VR/AR zaměřených na spotřebitele.

Haptická rukavice využívá speciální nafukovací gumové polštářky a systém, který vytváří pocit tlaku nebo odporu, když se uživatel dotkne virtuálních objektů. Nicméně právě podobný systém využívá také společnost HaptX (na rozdíl od spotřebitelů se však orientuje spíše na profesionální segment).

Ačkoli se společnost Meta obviněním prozatím nevyjádřila, uvedla, že svůj první prototyp rukavic vyvinula již v polovině roku 2015 (nedlouho poté, co koupila VR startup Oculus), zatímco společnost (dříve známá jako AxonVR) s rukavicemi debutovala až v roce 2016 (po čtyřech letech vývoje).

Jsme proto zvědaví, jak se celá věc vyvine.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.