Foto: Pxfuel

Společnost IBM končí s vývojem technologie pro rozpoznávání obličeje

Jednou z nejproblematičtějších technologií posledních let je automatické rozpoznávání obličeje ve veřejném prostoru. Zatímco některé země v čele s Čínou tuto technologii hojně využívají, v USA narazila na odpor a v některých státech unie byla úplně zakázána. Své projekty musely po protestech zaměstnanců přehodnotit i některé velké technologické společnosti.

Po několika měsících relativního klidu nyní přichází poměrně radikální vyjádření od vedení společnosti IBM. Ta v něm deklaruje, že IBM zastavuje veškeré projekty spojené s obecným využíváním technologie rozpoznávání tváře.

Vyjádření bylo zveřejněno v souvislosti se současnou situací v USA, která rozpoutala veřejnou diskuzi o pravomocích policie a dalších silových složek státu. Z hromadného rozpoznávání obličejů by se mohl stát velmi mocný a snadno zneužitelný nástroj. Výzkumy navíc ukazují, že systémy rozpoznávání obličejů jsou vzhledem k použitým datům, na nichž se učí, často náchylné k „rasismu“. U osob s tmavší barvou pleti vykazovaly i několikanásobně vyšší chybovost, a může jim tak způsobit problémy.

Obecně panují obavy, že plošné rozšíření technologie rozpoznávání obličeje by mohlo vést ke ztrátám soukromí a svobody a bylo by příliš mocným nástrojem v rukách státu, který by mohl své občany sledovat jmenovitě na každém kroku.

Rozpoznávání obličejů se zatím ve větší míře používá pouze u mobilních telefonů a dalších zařízení, kde funguje spolehlivě a rychle. Je však třeba uvědomit si, že velký rozdíl mezi soukromím užitím pro vlastní potřebu a veřejným hromadným užíváním pro identifikaci osob.

Zdroj: ibm.com/blogs