Foto: Unsplash

Společnost Intel tlačí vývojáře k vytváření AI aplikací pro PC

K čemu jsou procesory s umělou inteligencí bez aplikací, které je využívají? Přesně tuto otázku si nejspíš klade společnost Intel. Společnost právě oznámila novou iniciativu AI PC Acceleration Program, která má vývojářům pomoci vytvářet nové funkce poháněné umělou inteligencí, jež využijí chystané mobilní čipy Intel Core Ultra.

Tyto procesory, které mají přijít na trh 14. prosince, jsou pozoruhodné tím, že jako vůbec první disponují také jednotkou pro zpracování neuronů (NPU). Stejně jako grafický procesor urychluje herní úlohy, NPU urychluje zátěž umělé inteligence, například funkci rozostření pozadí ve videochatu Studio Effects ve Windows 11. Samotná jednotka NPU však pro uživatele není dostatečným důvodem k nákupu nového notebooku, Intel proto potřebuje najít přesvědčivější prodejní strategii.

Program AI PC Acceleration Program zatím zahrnuje více než 100 dodavatelů softwaru a přes 300 funkcí poháněných umělou inteligencí. Mezi současné účastníky patří Audacity, Adobe, BlackMagic, Webex či Zoom. V rámci programu Intel spojuje vývojáře se sadami nástrojů pro AI, jako je OpenVINO, s návrhovými zdroji a marketingovou pomocí. Pro většinu tvůrců softwaru je to ostatně nová oblast a právě pomoc od Intelu je vítána.

„Není to poprvé, co se společnost Intel snaží tlačit vývojáře k vytváření nových funkcí s umělou inteligencí,“ prozradil Robert Hallock, senior ředitel společnosti Intel pro klientské technologie a výkonnostní marketing. Podobnou iniciativu vytvořila i pro servery a datová centra, což vedlo ke vzniku přibližně 1 000 příkladů softwaru s podporou AI.

Vývojáři se budou moci do programu AI PC Acceleration Program přihlásit online a společnost Intel následně určí, zda splňují podmínky a jaké prostředky budou potřebovat.

Hallock poznamenává, že snahy společnosti Intel se nebudou omezovat pouze na NPU této společnosti, bez větších problémů by měly běžet také na hardwaru s umělou inteligencí od společností AMD a Apple. Do budoucna očekává, že se NPU stanou běžnou součástí všech počítačových procesorů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.