Foto: Intuitive Machines

Společnost Intuitive Machines se pokusí o první komerční přistání na Měsíci.

Americká vesmírná společnost Intuitive Machines se koncem února pokusí o přistání na Měsíci s kosmickou lodí Odysseus. Mise navazuje na lednový neúspěšný pokus společnosti Astrobotic, jejíž přistávací modul Peregrine se na Měsíc nedostal kvůli úniku pohonných látek. Neúspěch sondy Peregrine znamená, že mise IM-1 společnosti Intuitive Machines by mohla být vůbec prvním komerčním přistáním na Měsíci.

Společnost Intuitive Machines se pokusí na Měsíci přistát 22. února v kráteru Malapert A poblíž jižního pólu Měsíce. Odysseus opustí Zemi na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX někdy mezi 14. a 16. únorem.

Odysseus je prvním ze tří modulů Nova-C, které společnost Intuitive Machines plánuje letos vyslat na Měsíc, přičemž všechny budou mít na palubě komerční náklad a přístroje NASA. Přistávací modul je vysoký 4,3 metru a unese přibližně 130 kg nákladu. Jeho mise bude krátká, ale potenciálně cenná pro získání informací o budoucích výpravách do této oblasti. Sondy na oběžné dráze objevily na jižním pólu Měsíce důkazy o přítomnosti vodního ledu, který by mohl mít vyžití pro astronauty a dokonce i jako palivo.

Očekává se, že solárně poháněné plavidlo a veškeré vybavení, které nese, bude v provozuschopném stavu pouze asi týden před nástupem měsíční noci, čtrnáctidenního období mrazivé tmy, které modul učiní neschopný provozu. NASA udělila společnosti Intuitive Machines kontrakt na dodávku zařízení v hodnotě 77 milionů dolarů již v roce 2019 a na palubě Odyssea se nyní nachází šest přístrojů NASA.

Ostatní náklad na palubě Odyssea je komerční. Americká oděvní společnost Columbia Sportswear použije svůj tepelně reflexní materiál Omni-Heat Infinity na ochranu kryogenní pohonné nádrže raketoplánu. Studenti Embry-Riddle Aeronautical University vyvinuli kamerový systém nazvaný EagleCam, který se pokusí oddělit od modulu ještě před jeho přistáním a pořídit snímek tohoto okamžiku z pohledu třetí osoby. Kamera EagleCam je rovněž vybavena experimentálním systémem pro odstraňování prachu. Na Měsíc dokonce míří několik soch Jeffa Koonse, které budou mít na Zemi fyzický a NFT protějšek.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.