Společnost iRobot hlásí pokles tržeb, na vině je obchodní válka USA a Číny

Obchodní válka není prospěšná pro žádný byznys. O tom by mohla mluvit řada společností na obou březích americko-čínských sporů, které sledujeme již déle než rok. Ke společnostem jako je Huawei nebo Apple se nyní přidala společnost iRobot.

Tento výrobce autonomních vysavačů Romba a další domácí techniky zaznamenal v krátké době pokles cen akcií o téměř dvacet procent. Stalo se tak po zveřejnění čtvrtletních tržeb, jež ukazují, že v měsících srpnu a září výrazně poklesly prodejte jejích výrobků.

Jako viníka této situace označilo vedení společnosti iRobot právě obchodní válku mezi USA a Čínou. Důvodem jsou především cla na dovoz zboží z Číny. Problémy tušil výrobce populárních vysavačů už na začátku prázdnin, ačkoliv se v té době věřili, že jejich tržby příliš neovlivní.

iRobot se pokusil zareagovat nejprve zvýšením cen. Poté co zjistil, že tento krok velmi negativně ovlivňuje množství prodaného zboží srazil ceny zpět, výše zmíněné kroky se však negativně projevily na čtvrtletních statistikách. Podle nového plánu bude iRobot investovat více do vývoje a výzkumu a pokusí se vyšší kvalitou a širší nabídkou služeb udržet pozici jedničky na trhu.

Ekonomie je úrovni ceny akcií velmi emocionální vědou a cena akcií nemusí odrážet reálnou kondici společnosti, ale spíše určuje důvěru investorů. Právě proto mohou sankce Trumpovi administrativy znamenat pro firma další nebezpečí, protože v době obchodní války budou investoři více opatrní a budou méně věřit firmám, které mohou postihnout.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.