Společnost Kaspersky Lab přestěhuje některá datacentra do Curychu

Kyberbezpečnostní společnost Kaspersky Lab se chystá přestěhovat část své datové infrastruktury do Curychu. Firma to oznámila krátce poté, co nizozemská vláda prohlásila, že jako „preventivní opatření“ přestane postupně používat její antivirové programy.

Podle ministra spravedlnosti Ferdinanda Grapperhause činí vláda tento krok proto, aby zemi ochránila před „útočným kyber programem, který cílí, vedle jiných, i na Nizozemsko a nizozemské zájmy“. Dodal také, že společnost se sídlem v Moskvě se patrně řídí ruskými zájmy, protože podléhá ruským zákonům.

Zpráva přichází několik měsíců potom, co americká zakázala používat veškerý software Kaspersky ve všech vládních agenturách včetně bezpečnostních. Krátce nato šéf britského Národního centra pro kybernetickou bezpečnost Ciaran Martin varoval před používáním programů společnosti ostatní domácí úřady, protože prý mohou ohrozit národní bezpečnost. „Preventivní opatření“ podnikl i Twitter, který společnosti zakázal na platformě inzerovat.

Zakladatel společnosti Eugene Kaspersky v minulosti jakékoli styky s ruskou vládou či jejími zpravodajskými složkami opakovaně odmítl a nabídl, že kvůli větší transparentnosti poskytne zdrojové kódy všech programů k přezkoumání nezávislým expertům. Připustil nicméně, že ve společnosti pracují bývalí důstojníci ruských zpravodajských služeb, a že některé vlády na ni tlačily, aby přešla na „temnou stranu“. V tomto směru ale konkrétnější nebyl.

Společnost oficiálním oznámením potvrdila, o čem jsme psali v březnu, tedy že ve Švýcarsku plánuje otevřít nové datové centrum, odkud by bojovala s obviněními ze špionáže. Do curyšského ústředí hodlá příští rok přestěhovat datová úložiště a zařízení na zpracování dat z Evropy, Severní Ameriky, Japonska, Austrálie, Jižní Koreje a Singapuru. Postavení datacentra bude stát kolem 16 mil. dolarů. Několik dalších takových „transparentních center“, jak jim společnost říká, plánuje vybudovat později na „neutrálních územích“ po celém světě.

 

Zdroj: endgadget.com