Zdroj: wikimedia.org

Společnost Kaspersky se rozhodla pomoci českým nemocnicím, které v současné době čelí zvýšenému nebezpečí hackerských útoků

Společnost Kaspersky varuje před nárůstem kybernetických útoků na zdravotnická zařízení. Hackeři totiž zneužívají současnou vypjatou situaci ohledně pandemie Covid-19, jakýkoli výpadek sítě totiž může mít fatální následky (dochází totiž k zašifrování počítačů, které jsou pro péči o pacienty zcela zásadní). Pokud proto dojde k úspěšnému útoku, pro vedení nemocnic je často výhodnější tučné výkupné zaplatit.

Útoky lze rozdělit na dva základní typy, a to podle motivace hackerů. „Buď chtějí vydělat, a v takovém případě použijí některý z ransomwarů, vyděračských virů, kterými zašifrují obsah počítačů a za jejich odšifrování požadují výkupné. Anebo chtějí ‚jenom’ škodit a šíří dezinformace, jako jsou například falešná potvrzení o pozitivních testech na Covid-19,“ upřesnil Miroslav Kořen, generální ředitel společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy.

S prvním i druhým typem útoku již přitom mají své zkušenosti i české nemocnice. Například letos na jaře během první vlny koronaviru byla kvůli ransomwaru na 20 dní vyřazena z provozu Fakultní nemocnice Brno. Pacienti museli být převezeni do jiných zdravotnických zařízení a nemocnice na pokrytí škod a pořízení kvalitního firewallu zaplatila několik desítek milionů korun.

Útok přitom bývá pro hackery zpravidla velmi usnadněn. Většina nemocnic totiž obvykle používá zastaralý operační systém a k aktualizacím aplikací, které jsou nezbytné pro práci lékařského personálu, dochází obvykle opožděně.

Společnost Kaspersky se proto v současné době rozhodla nabídnout nemocnicím pomoc v podobě bezplatné šestiměsíční licence na své produkty. Pro využití nabídky mají zástupci zdravotnických zařízení kontaktovat českou pobočku společnosti Kaspersky.

Zdroj: tisková zpráva