Foto: Lightyear

Společnost Lightyear pozastavuje výrobu svého prvního solárního elektromobilu, aby se mohla soustředit na výrobu nové řady vozu

Nizozemská automobilka Lightyear, která teprve před několika týdny dodala prvním zákazníkům svůj první solární elektromobil, oznámila, že pozastavuje výrobu stávajícího modelu (nazvaného Lightyear 0) a soustředí se na výrobu cenově dostupnějšího modelu Lightyear 2. K tomuto kroku přistoupila poté, co po otevření čekací listiny na model Lightyear 2 obdržela více než 40 000 objednávek.

„Abychom ochránili naši vizi, rozhodli jsme se přesměrovat naše úsilí a zdroje zcela na Lightyear 2. V důsledku toho jsme museli pozastavit výrobu Lightyear 0,“ můžeme se dočíst v tiskové zprávě. Společnost však zatím neuvedla časový plán výroby Lightyear 2 a ani žádné další podrobnosti.

Zpráva však vyvolala obavy o finanční situaci společnosti. Společnost Lightyear uvedla, že podala žádost „o zahájení řízení o pozastavení plateb“ ve vztahu ke své provozní společnosti odpovědné za výrobu Lightyear 0 (společnosti v Nizozemsku mohou požádat o zmrazení dluhů na 18 měsíců, aby získaly čas na reorganizaci). Společnost uvedla, že doufá, že „v příštích týdnech získá některé klíčové investice, které by jí umožnily rozšířit výrobu modelu Lightyear 2.

Lightyear 0 stojí téměř 300 000 dolarů (6,6 milionu Kč) a byl navržen pro výrobu v omezeném množství. Naproti tomu Lightyear 2 bude podle společnosti stát přibližně 40 000 dolarů (879 tis. Kč) a má mít dojezd až 800 km, k čemuž mají přispět solární panely.

Solární panely vozu mohou za slunečného dne zajistit dojezd až 70 km, což znamená, že řidiči s relativně krátkým dojížděním nemusí svůj vůz často nabíjet. Pro delší vzdálenosti je vozidlo vybaveno sadami baterií, které poskytují téměř 600 km dojezdu navíc.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.