Foto: se svolením NASA

Společnost Lockheed Martin buduje satelitní komunikační síť mezi Měsícem a Zemí

Pokud má lidstvo dlouhodobě pobývat na Měsíci, bude potřebovat spolehlivou komunikační technologii, pomocí níž zůstane ve spojení se Zemí. Společnost Lockheed Martin se domnívá, že právě toto spojení může zajistit. Pod společnost spadá firma Crescent Space, která se zabývá lunární infrastrukturou a jejímž prvním projektem je satelitní síť mezi Měsícem a Zemí. Parsec, jak se projekt nazývá, využívá konstelaci malých lunárních satelitů k zajištění nepřetržitého spojení mezi astronauty, jejich vybavením a lidmi na Zemi. Systém bude rovněž poskytovat pomoc při navigaci.

Technologie by měla astronautům pomoci udržet kontakt a pomáhat při změnách kurzu kosmické lodi. Jak vysvětluje Lockheed Martin, může se však ukázat jako životně důležitá i pro ty, kteří se nacházejí na měsíční půdě. Parsec vytvoří lunární obdobu GPS, která astronautům poskytne přesnou polohu a pokyny pro návrat na základnu.

Technologie Parsec by měla být uvedena do provozu již do roku 2025, přičemž družice dodá společnost Lockheed Martin. Společnost navíc doufá ve velké zákazníky. Podle generálního ředitele Joea Landona (bývalého viceprezidenta Lockheed Martin pro vesmír) má velmi dobrou pozici pro to poskytnout tuto technologii přímo NASA v rámci mise Artemis, ale i pro další průzkumné mise.

Může se zdát, že zprovoznění do roku 2025 je předčasné (zvlášť, když mise Artemis neuskuteční ani průlet kolem Měsíce do konce roku 2024 a přistání je plánováno až na konec roku 2025), nicméně v současné době už probíhá závod o Měsíc, který zahrnuje jak národní snahy USA a Číny, tak soukromé projekty, jako je lunární turistika společnosti SpaceX. Proto nás nepřekvapuje, že tyto a podobné technologie jsou již nyní ve hře.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.