Společnost Mattel zrušila vývoj AI chůvičky

Přítomnost moderních chytrých technologií v domácnosti může usnadnit život a pomoci s mnoha věcmi. Zároveň však s sebou, zvlášť s připojením na internet, nesou nebezpečí bezprecedentního narušení soukromí. V nedávném průzkumu prováděné, ve Velké Británii vyjádřilo svůj strach ze zneužití bezdrátových kamer 42 procent respondentů.

Právě obava z možného zneužití kybernetickým narušitelem vedla společnost Mattel k tomu, že přerušila svůj projekt Aristotle. Elektronická chůvička s kamerou, pojmenovaná po vychovateli Alexandra Makedonského, měla být podle slov Mattelu významným krokem v rodičovské technologii. Jeho vývoj byl oznámen na veletrhu v lednu. S dětmi si měl Aristotle umět hrát, vyprávět jim pohádku nebo broukat písničku na spaní. Výrobce také sliboval, že díky pokročilé AI se naučí rozpoznávat jednotlivá dětská slova a žvatlání a reagovat na ně.

Nyní je celý projekt jeho vývoje zastaven. Hlavním důvodem je obava o bezpečnost soukromí a také možné negativní vlivy technologie v rozvoji dítěte a rodičovství. Dva členové Kongresu USA vyjádřili znepokojení a žádali od Mattelu, aby jim poskytl detaily o řešení uchovávání citlivých údajů, které Aristotle získá. Mattel garantoval, že s daty je zacházeno v souladu s bezpečnostními protokoly COPPA a HIPAA.

Své obavy z možného negativního vlivu technologie vyjádřilo i několik odborníků, zazněly názory, že by u rodičů mohlo dojít ke snížení senzitivity na problémy dítěte a mohlo by to narušit vztah s ním.

Za zrušením projektu údajně stojí i personální změny ve vedení společnosti Mattel. V červnu se měnilo obsazení postu vedoucího technologického vývoje. Sven Gerjetsen, který na pozici nastoupil, celý projekt přezkoumal a rozhodl o jeho stažení z produkčního plánu. Mluvicí panenka Barbie, která si pamatovala detaily z rozhovoru s dětmi, byla terčem kritiky kvůli obavám o bezpečnost soukromí.

 

Zdroje bbc.com engadget.com