Foto: Max Space

Společnost Max Space oznámila plány na výrobu nafukovacích modulů pro vesmírné stanice

Technologický startup Max Space představil plány na vývoj nafukovacích modulů, které by podle společnosti mohly být větší a levnější než klasické moduly. Společnost Max Space vyvíjí několik rozšiřitelných modulů, z nichž první by měl být vypuštěn v rámci mise společnosti SpaceX v roce 2025. Modul Max Space 20, který je při startu složen do objemu dvou metrů krychlových, se po vypuštění rozšíří až na 20 metrů krychlových.

Koncept rozšiřitelných modulů není nový. Tato technologie byla ústředním bodem plánů společnosti Bigelow Aerospace, která vypustila kosmické lodě Genesis 1 a 2 a postavila Bigelow Expandable Activity Module (BEAM), který je v současnosti na ISS. Společnosti jako Lockheed Martin a Sierra Space už rovněž testovaly nafukovací moduly na zemi.

Společnost postavila verzi modulu Max Space 20 pro testování a nedávno ji vystavovala na konferenci MARS, kterou pořádal zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos a která byla určena pouze pro zvané. Společnost nyní pracuje na letové verzi s vylepšeními, jako je stínění proti vesmírnému smetí a mikrometeoritům.

Škálovatelnost, kterou nová konstrukce nabízí, umožní společnosti Max Space přejít na výrobu větších modulů o objemu 100 až 1 000 metrů krychlových, což je přibližně objem celé ISS. “Naším velkým a vzrušujícím cílem je … umístit na oběžnou dráhu modul o objemu odpovídajícím objemu vesmírné stanice,” řekl Aaron Kemmer, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Max Space, a dodal, že takový modul by stál pouhých 200 milionů dolarů.

Zdroj: www.engadget.com