Společnost Ocean Clean spustila své zařízení na vyčištění mořských vod, sbírá odpadky v nejznečištěnějším místě Pacifiku

Plasty v oceánech patří v současnosti k nejožehavějším ekologickým problémům. Škodí ekosystémům oceánů jak na úrovni celých plastových odpadků (brčka, pytlíky, plastové svorky na plechovky), tak tzv. mikroplastů rozpuštěných ve vodě. Řada organizací se snaží nalézt způsob, jak oceány vyčistit a jednou z nich je i Ocean Cleanup, která je projektem skupiny nizozemských vědců.

Oceánům by mělo pomoci speciální zařízení tažené za lodí, které má podobu dlouhého ramene, které během pohybu za lodí pasivně sbírá odpadky z oceánů a to jak bedny, útržky velkých kartonů, sítě, které uplavaly rybářům tak malé plastové odpadky i samotné mikroplasty. Od června využívá Ocean Cleanup speciální “padákový systém” s několika filtry, který je tažený za lodí. Jeho nosnou součástí je přes 600 metrů dlouhá trubka, která dokáže filtrovat z oceánu mikroplasty, mezi dvěma rameny oblouku, který tato trubka tvoří je napnuto několik filtrů. Pro různé typy plastů.

Samotné zařízení je ve vývoji od roku 2013 a od té doby bylo několikrát přepracováno. Jeho autoři se museli vyrovnávat například s tím, že jim nashromážděné odpadky unikly zpět do oceánu. Jeho poslední verze, kterou Ocean Cleanup zapojil do akce v Great Pacific Garbage Patch minulý týden, by měla mít všechny tyto nedostatky odstraněné. Pro její otestování byla zvolena právě výše zmíněná oblast, a to především kvůli tomu, že se jedná o jednu z nejznečištěnějších oblastí oceánů vůbec. Mohou za to mořské proudy, které tam snášení odpadky a koncentrují. Odhaduje se, že tamní ostrov odpadků je v současnosti dvakrát větší než Texas.

 

Zdroj: theoceancleanup.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.