Foto: www.orbifab.com

Společnost Orbit Fab se chystá doplňovat palivo satelitům na oběžné dráze

Startup Orbit Fab se sídlem v Coloradu, který chce nabízet služby doplňování paliva do satelitů na oběžné dráze, získal od investorů 28,5 milionu dolarů na urychlení prací na své první misi. Společnost použije finanční prostředky nejen na přípravu první mise, ale rovněž zvýší produkci svého RAFTI portu pro kosmické lodě, který je navržen k doplňování paliva na oběžné dráze. “Investice nám umožní urychlit implementaci systémů pro doplňování paliva,” uvedl v rozhovoru Daniel Faber, výkonný ředitel společnosti. “Viděli jsme poptávku. Máme objednané čtyři starty a potřebujeme je uskutečnit.”

S Faberem souhlasí i investoři společnosti Orbit Fab. “Rozvíjející se kosmická ekonomika nemůže růst bez odpovídající infrastruktury pro doplňování paliva,” uvedl ve svém prohlášení Steve Angel, předseda představenstva společnosti Linde plc, která vyrábí průmyslové plyny. Poptávka je především po hydrazinu a xenonu, což jsou nejběžnější paliva pro chemické, respektive elektrické pohonné systémy, uvedl Faber. Zájem je ale také o netoxická “zelená” paliva, zejména v Evropě, kde se od hydrazinu upouští.

Rostoucí zájem o doplňování paliva na oběžné dráze Faber přirovnal k technologii opakovaně použitelných raketoplánů. “Pokud máte vesmírnou společnost a vaše rakety nejsou opakovaně použitelné, nejste ve hře,” řekl. “Totéž bude platit i pro satelity. Pokud budete mít družici a nebudete schopni prodloužit její misi na oběžné dráze [za pomocí doplnění paliva], bude s vaší společností konec.”

Zdroj: www.spacenews.com