Zdroj: pexels.com

Společnost Sensory vyřešila problém s odemykáním telefonů pomocí rozpoznávání obličeje s nasazenou rouškou

Přestože na některých místech ve světě používání roušek není ničím novým (například v Číně), pandemie COVID-19 pochopitelně přispěla k jejich masovému rozšíření. V mnoha zemích přitom stále patří mezi povinnou venkovní výbavu a navíc je pravděpodobné, že se jich i do budoucna nejspíš zcela nezbavíme.

Spolu s jejich nošením však vyvstal jeden zajímavý problém. V současné době se totiž mnoho telefonů chlubí možností odemknout zařízení pomocí technologie pro rozpoznávání obličeje. Pokud má však uživatel polovinu tváře zakrytou rouškou, pochopitelně tato metoda nefunguje.

Řešení našla společnost Sensory, která se zabývá vývojem AI zařízení a jejíž sídlo najdeme v Silicon Valley v Kalifornii. Mezi jinými stojí i za technologií pro rozpoznávání obličeje TrulySecure System, která se stala součástí řady smartphonů. Sensory se však zajímá také o zpracování přirozeného jazyka a detekcí klíčových slov, TrulySecure System proto (kromě jiného) upravila a obohatila i o tuto složku.

TrulySecure System tak nyní dokáže kromě rozpoznání obličeje, uživatele detekovat i pomocí hlasové biometrie. Pokud je obličej z části zakrytý, technologie k rozpoznání využije biometrickou fúzi s vícenásobným zápisem, která dokáže zkombinovat získaná data jak z obličeje, tak hlasová. Technologie navíc pracuje s více zápisy – uživatele si tak zapamatuje jak s rouškou, tak i bez ní. Celá řada podobného softwaru přitom neumožňuje uživatelům zaregistrovat svoji tvář, pokud je částečně zakrytá.

Společnost Sensory ale není jediná. Na řešení tohoto problému totiž již dříve pracovala například společnost Huami, která však problém řešila z opačného konce, jelikož vyvinula speciální obličejovou masku, která neovlivňuje rozpoznávání tváře, jelikož je průhledná a disponuje řadou dalších vlastností, které čtečce dovolují rozeznat rysy obličeje.

Zdroj: xda-developers.com