Společnost Sharp mění svoji výrobu, místo televizí začne vyrábět obličejové roušky

Jestli je v současnosti na světových trzích nějaký produkt, kterého je zoufalý nedostatek, jsou to hygienické roušky a respirátory. Mnoho lidí začalo tyto ochranné pomůcky nosit jako prevenci nákazy koronavirem (ačkoliv lékaři upozorňují na to, že jsou určeny především pro potencionální nakažené a mohou zabránit šíření nemoci). Ochranné roušky bohužel nejsou k dispozici ani v oborech, kde jsou nezbytně nutné, jako je zdravotnictví nebo práce v prašném nebo chemicky kontaminovaném prostředí.

Díru na trhu se nyní snaží některé společnosti zacelit. Japonský výrobce elektroniky Sharp nyní oznámil, že plánuje začít vyrábět ochranné roušky ve své továrně v Japonsku. Obří závod v prefektuře Mie přitom primárně slouží k výrobě modulů pro obří televizní obrazovky. Výroba obličejových roušek přitom není příliš náročná, a tak Sharp předpokládá, že by do konce března mohl mít produkci 150 000 kusů denně a v případě nutnosti a pokračující krize by ji dokázal zvýšit na 500 000 denně.

V Japonsku a dalších asijských zemí jsou obličejové masky běžnou součástí oblečení a to zejména v zimních měsících, kdy hrozí šíření nakažlivých nemocí. Letošní sezona je však na tamním (i celosvětovém) trhu výjimečná a roušky ani další ochranné pomůcky tam nejsou na běžném trhu k dostání, často navíc docházelo k až nesmyslnému zvyšování cen tohoto typu zboží.

Nedostatek roušek v sektorech, kde jsou nutné (například ve zdravotnictví) může vést ke zhoršení situace. Lékaři a hygienici po celém světě proto vyzývají lidi, aby si masky zbytečně nekupovali, a pokud už je chtějí nosit, tak pouze v případech, kdy se oni sami cítí nemocní. Jako prevence tyto masky nepomohou.

Zdroj: therverge.com