Foto: se svolením SpaceX

Společnost SpaceX plánuje na letošní rok velký posun v oblasti komerčního létání do vesmíru

Společnost SpaceX má na letošní rok velké plány. Nejenže chce uskutečnit let s civilní posádkou, ale plánuje také konečně odstartovat plnohodnotný soukromý vesmírný program. Podle deníku The Washington Post představil zakladatel společnosti Shift4 a vedoucí Inspiration4 Jared Isaacman program Polaris, který bude zahrnovat asi tři lety SpaceX s posádkou. První z nich – nazvaný Polaris Dawn – je plánován na čtvrté čtvrtletí letošního roku a měl by zahrnovat první zcela komerční let do vesmíru.

Kromě toho bude Polaris Dawn usilovat o dosažení historicky nejvyšší oběžné dráhy Země, provádět zdravotní výzkum a testovat laserovou komunikaci Starlink. Isaacman byl jmenován velitelem mise, zatímco ředitel mise Inspiration4 a veterán letectva Scott Poteet bude na palubě jako pilot. Dále se programu zúčastní také dva vedoucí operační inženýři společnosti SpaceX: Anna Menonová a Sarah Gillisová.

Nicméně plány mise se mohou změnit, a to pokud se společnosti SpaceX podaří vyřešit řadu problémů. Společnost například vyvíjí skafandry potřebné pro výstup do vesmíru a Isaacmanova skupina zatím nerozhodla, kolik členů posádky vystoupí ven. Starship s sebou přináší také určitou míru nejistoty. Vývoj raketového systému nové generace totiž neprobíhal zcela podle plánu. Společnost proto předeslala, že program Polaris nemá stanoveny žádné pevné cíle.

Každopádně i s přihlédnutím k tomuto nejistému vývoji, jde o velký krok v oblasti soukromých vesmírných letů. Program Polaris sice navazuje na nedávnou soutěž civilních letů vedených miliardáři, zároveň ale slibuje i komercializaci toho, co bylo dosud vyčleněno pouze pro vládní astronauty (jako je například výstup do volného prostoru nebo testování nových lodí).

Zdroj: engadget.com