Zdroj: blogs.nasa.gov

Společnost SpaceX úspěšně vyslala druhou posádku směrem k ISS

V noci na dnešek došlo k dalšímu úspěšnému kroku ve spolupráci společnosti SpaceX a NASA. Směrem k ISS se v kabině Crew Dragon vydala čtveřice kosmonautů, kteří vyrazili na první tzv. operační misi v rámci společného programu výše zmiňovaných společností. Zatímco předchozí posádkový let, jenž se uskutečnil na konci května, měl za úkol především ověřit možnosti SpaceX v dopravě astronautů na oběžnou dráhu, současná mise jej bere jako běžnou součást svého programu, a je tak první svého druhu.

Kabina umístěná na vrcholku rakety Falcon 9 odstartovala v noci na dnešek z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě. Start měl původně proběhnout o den dříve, to však nedovolily meteorologické podmínky. Posádka rakety je mezinárodní, tvoří jí tři astronauti NASA – Mike Hopkins, Victor Glover a Shannon Walkerová a také Soichi Noguchi z Japonské agentury pro průzkum letectví nebo JAXA.

Pro NASA je spolupráce se SpaceX (a v příštích letech i s dalšími soukromými kosmickými společnostmi) zásadní. Sama totiž nemá v současné době prostředky, jak dopravit člověka na oběžnou dráhu a od roku 2011 musela využívat služeb ruských raket Sojuz. Důležitá je i finanční stránka, ruské straně platila NASA za jedno místo v raketě 80 milionů dolarů, SpaceX nabízí tuto službu za 55 milionů dolarů.

SpaceX se stává primárním poskytovatelem dopravy lidských posádek pro NASA. Frekvence jejich cest se bude v následujících letech zvyšovat spolu s blížícím se startem vesmírného programu Artemis.

Zdroj: blogs.nasa.gov