Foto: se svolením Starlink

Společnost SpaceX získala povolení k zavedení internetu Starlink do letadel, lodí, vlaků i obytných vozů

Satelitní internet Starlink společnosti SpaceX nyní získal souhlas americké vlády s rozšířením svých služeb do letadel, lodí, automobilů, obytných vozů a dalších mobilních vozidel. Tento krok umožňuje společnosti rozšířit zákaznickou základnu, která se dosud zaměřovala pouze na poskytování internetových služeb do domácností (za zhruba 100 dolarů měsíčně, tedy necelých 2 400 korun), a to zpravidla v oblastech, které nejsou obsluhovány tradičními pozemními internetovými službami. Po celém světě má Starlink stovky tisíc předplatitelů.

Nyní společnost začne poskytovat služby komerčním leteckým společnostem, pravděpodobně počínaje Hawaiian Airlines. Havajské aerolinky podepsaly v dubnu se SpaceX dohodu o zavedení služby Starlink do některých letadel.

Regulační schválení, které ve čtvrtek vydala Federální komise pro komunikaci, dává společnosti SpaceX možnost rozšířit své služby na vlaky, lodě a další vozidla, čímž se otevírá široký okruh potenciálních firemních zákazníků. Společnost již také od začátku letošního roku inzeruje své služby pro řidiče obytných vozů, pro které nabízí Starlink za 135 USD měsíčně (tedy zhruba 3 200 korun) – ačkoli před schválením z tohoto týdne se služba zaměřovala na poskytování internetu obytným vozidlům pouze v době, kdy stojí.

Letecké společnosti, lodě a vlaky se tradičně spoléhaly na satelity na geosynchronní dráze, tedy v pásmu oběžné dráhy vzdáleném více než 22 000 mil, které poskytovaly společnosti jako ViaSat. Starlink společnosti SpaceX přistupuje k přenosu internetu z vesmíru jinak – umisťuje tisíce satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země, tedy jen několik set mil od země. Společnost tvrdí, že díky tomu má její služba nižší latenci neboli zpoždění.

Zdroj: cnn.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.