Zdroj: flickr.com

Společnost Truepic našla jednoduchý způsob, jak bojovat s deepfake

Fenomén deepfake je jednou z nejzávažnějších hrozeb současnosti. Falešná videa nebo fotografie mohou mít v dnešním světě dalekosáhlé následky. Zvlášť citlivá je tato otázka nyní, jelikož Ameriku zanedlouho čekají prezidentské volby.

Pro rozlišování skutečných a falešných videí (či dalších obrazových materiálů) se dosud používaly zejména nejrůznější nástroje analyzující samotné video (např. frekvenci mrkání). Zcela odlišný přístup však přinesla malá společnost Truepic ze San Diega. Ta se totiž zaměřila nikoli na analýzu obrazu, ale jde přímo k jádru věci, tedy přesněji řečeno souboru. Místo snahy odhalit padělky se totiž zaměřila na nalezení způsobu, jak do souboru „zakódovat“ potřebné informace hned při jeho pořízení, což by ho do budoucna mělo trvale odlišit od souboru, který bude vytvořen uměle.

K ověření pravosti daného dokumentu budou sloužit šifrovaná data, která se do něj zapíšou již při pořizování. Tato data by mělo být možné číst pomocí standardních nástrojů, které jsou součástí většiny aplikací pro úpravu videí a fotografií (např. Adobe Photoshop).

Tento plán však nemůže společnost Truepic zrealizovat sama, jelikož vyžaduje i spolupráci největších výrobců hardwaru. Prozatím se jí podařilo na svoji stranu získat Qualcomm, což rozhodně není málo. Díky spolupráci obou společností tak vznikl režim fotografování, který zároveň dokáže komunikovat s procesorem značky Qualcomm. Vznikne tak standardní obrázek JPEG, k němuž jsou připojena další data nesoucí informace o vzniku tohoto obrázku. Jakmile je obrázek uložen, zároveň již neexistuje žádný způsob, jak uloženou informaci změnit tak, aby to nebylo poznat. Jde v podstatě o velmi jednoduché řešení.

Největším problémem se však jeví spolupráce velkých výrobců hardwaru, která je v tomto ohledu klíčová. Ačkoli Qualcomm souhlasil, bylo by potřeba, aby spolupráci přislíbily také společnosti, jakými jsou například Samsung, MediaTek či Apple. Zvlášť u poslední jmenované však spolupráce není jistá, jelikož právě Apple často volil svoji vlastní cestu.

Zdroj: androidcentral.com