Zdroj:

Společnost Xiaomi se dostala na černou listinu USA, prý má vazby na čínskou armádu

Ministerstvo obrany Spojených států nově zařadilo devět čínských firem na černou listinu, a to včetně čínského giganta Xiaomi. Jde o seznam společností, které jsou podle vyjádření amerického ministerstva obrany údajně „čínskými komunistickými vojenskými společnostmi“ a které působí přímo nebo nepřímo v USA.

Ačkoli by zařazení na černou listinu mělo být v souladu se zákonem NDAA (schvalujícím národní obranu), je zarážející, že Xiaomi se na rozdíl od ostatních zakázaných společností (a například také od Huawei, která se mimo jiné plánovala věnovat také budováním 5G sítí) zabývala především prodejem běžného spotřebního zboží a elektroniky. Není tedy zcela jasné, co dělá na seznamu, kde se nacházejí primárně firmy působící v chemickém, leteckém a podobném průmyslu.

Podle agentury Reuters budou muset všichni američtí investoři odprodat svůj podíl v každé ze společností, která se nachází na černé listině, a to konkrétně do 11. listopadu 2021. Jde o nařízení, které vychází z příkazu Donalda Trumpa z listopadu 2020, který Američanům zakazuje investovat do společností nacházejících se na seznamu Ministerstva obrany USA (kde se mimo jiné nachází například Huawei, DJI nebo SMIC).

Přestože prozatím není zcela jasné, jaké změny zákaz přinese, již nyní víme, že nedojde k zákazu veškerých obchodních styků (Xiaomi tedy například nebude muset zanechat používání všech technologií amerických společností, jako k tomu byla donucena například společnost Huawei). Každopádně američtí investoři se budou muset zbavit svých podílů. Mezi tyto investory přitom spadá například i společnost Qualcomm Ventures. Tento krok by tak mohl negativně ovlivnit cenu akcií Xiaomi. Naštěstí by ale nemělo dojít k ovlivnění dodavatelského řetězce.

Naštěstí se však Xiaomi na podobný scénář již nějakou dobu připravovala, důsledky pro ni proto nebudou tak tvrdé. Každopádně to nic nemění na tom, že jde o velmi razantní krok ze strany Spojených států.

Zdroj: xda-developers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.