Foto: Unsplash

Společnosti Adobe vytvořila AI nástroj, který generuje hudbu z textových příkazů

Společnost Adobe nedávno představila experimentální nástroj pro umělou inteligenci zaměřenou na zvuk. Nástroj Adobe Project Music GenAI Control, který společnost popisuje jako nástroj pro generativní AI generování a úpravu hudby v rané fázi, dokáže vytvářet hudbu (a další zvuky) z textových příkazů, které pak lze ještě doladit ve stejném rozhraní.

Společnost Adobe o této technologii založené na Firefly tvrdí, že na rozdíl od experimentů s generativním zvukem, jako je například MusicLM od Googlu, jde o krok dál a obchází problémy s přesunem výstupu do externích aplikací, jako jsou Pro Tools, Logic Pro nebo GarageBand, za účelem úpravy.

„Namísto ručního stříhání existující hudby za účelem vytvoření úvodů, outra či zvukového pozadí by Project Music GenAI Control mohl uživatelům pomoci vytvořit přesně takové skladby, které potřebují,“ napsala společnost Adobe v oznámení na blogu.

Společnost uživatelům doporučuje začít s jednoduchými textovými vstupy jako „drsný rock“, „veselá taneční hudba“ nebo třeba „smutný jazz“, poté lze zadávat další příkazy k úpravě jeho tempa, struktury a opakování, zvyšovat jeho intenzitu, prodlužovat jeho délku, remixovat celé úseky nebo vytvářet smyčky. Společnost uvádí, že dokáže dokonce transformovat zvuk na základě referenčního tónu.

Adobe tvrdí, že výslednou hudbu lze použít pro komerční využití. „Jednou ze vzrušujících věcí na těchto nových nástrojích je, že se nejedná pouze o generování zvuku – posouvají jej na úroveň Photoshopu tím, že tvůrcům poskytují stejně širokou kontrolu nad tvarováním, úpravou a editací zvuku. Je to jakési tvarování hudby na úrovni pixelů,“ napsal Nicholas Bryan, vědecký pracovník Adobe Research.

Společnost Adobe ve svém oznámení každopádně zdůraznila experimentální povahu projektu Music GenAI Control. Pravděpodobně si tedy budete muset ještě nějakou dobu počkat, než se funkce dostane do sady Creative Cloud společnosti Adobe.

Zdroj: engadget.com