Foto: Associated Press

Společnosti Meta a Activision čelí žalobě rodin obětí střelby v Uvalde

Rodiny obětí střelby na základní škole Robb v texaském Uvalde zažalovaly vydavatele hry Call of Duty Activision a společnost Meta. Tvrdí, že tyto společnosti „vědomě vystavily střelce zbrani, kterou [použil], vedly jej k tomu, aby zbraň považoval za řešení svých problémů, a vycvičily ho k jejímu použití“. Žalobci rovněž obvinili společnosti z toho, že „rozžvýkaly zranitelné dospívající chlapce a vyplivly masové střelce“.

Žalobci vysvětlují, že střelec z Uvalde hrál hru Call of Duty, v níž byla použita útočná puška od výrobce zbraní Daniel Defense. Zmínili také, že často navštěvoval Instagram, který propagoval zbraně této společnosti. V žalobě se rovněž tvrdí, že Instagram poskytuje výrobcům zbraní nikým nekontrolovaný „kanál k přímému oslovení nezletilých“. Střelec byl „chudý a izolovaný teenager“ z texaského maloměsta, který se o AR-15 dozvěděl a zaměřil se na ni až díky tomu, že se se zbraní seznámil při hraní Call of Duty a návštěvě Instagramu. Kromě toho žalobci viní společnost Meta z toho, že je k prodejcům střelných zbraní shovívavější než k ostatním uživatelům. Společnost Meta zakazuje nákup a prodej zbraní a střeliva, ale uživatelé mohou tyto zásady porušit desetkrát, než jim bude zakázán přístup na její platformy.

Mluvčí společnosti Activision sdělil deníku The Washington Post, že „střelba v Uvalde byla strašná a srdcervoucí ve všech ohledech“ a že společnost vyjadřuje rodinám hlubokou soustrast, ale „miliony lidí na celém světě si užívají videohry, aniž by konaly takto hrůzné činy“.

Zdroj: www.engadget.com