Foto: se svolením SpaceX

Společnosti Starlink byla zamítnuta žádost o vládní dotace ve výši téměř 900 milionů dolarů

Starlink společnosti SpaceX Elona Muska vznesl poměrně odvážný požadavek – žádost o dotace ve výši necelých 900 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 21 miliard korun). Starlink chtěl tyto peníze využít pro rozšíření služeb svého satelitního internetu, podporu chtěl získat prostřednictvím Rural Digital Opportunity Fund. FCC však její žádost zamítla. Poskytovatel širokopásmového připojení podle prohlášení FCC neprokázal, že by mohl požadované služby poskytovat.

Předsedkyně FCC Jessica Rosenworcel uvedla, že Starlink je „opravdovým příslibem“, nicméně naznačila, že její agentura nemůže poskytnout takto vysokou dotaci na „vyvíjející se technologii“, která po uživatelích vyžaduje zakoupení satelitní antény za 600 dolarů.

Společnost SpaceX získala možnost získat dotaci v prosinci roku 2020 v aukci. Tehdy uvedla, že peníze využije na pokrytí 35 lokalit. Slíbila ceny synchronizované s pozemním širokopásmovým připojením a také se zavázala k tomu, že bude plnit požadavky týkající se budování služby.

Společnost LTD Broadband, poskytovatel pevného bezdrátového připojení, v této aukci získala přes 1,3 miliardy dolarů, nicméně spolu se SpaceX o tuto nabídku také nakonec přišla. Podle FCC tato společnost nebyla schopna zavést požadované internetové služby poté, co ztratila kvalifikační status v sedmi státech.

Přestože odmítnutí dotace není pro plány společnosti SpaceX fatální ranou, jasně ukazuje na to, že Starlink se bude muset spoléhat na vlastní financování, pokud bude chtít pokračovat podle plánu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.