Foto: se svolením Vast

Společnosti Vast a SpaceX plánují vypustit první komerční vesmírnou stanici již v roce 2025

Další společnost se snaží vyslat do vesmíru první komerční stanici. Americká soukromá letecká společnost Vast spolupracuje se SpaceX na stanici Haven-1, která by měla být do vesmíru vyslána již v srpnu 2025. Na nízkou oběžnou dráhu Země ji vynese raketa Falcon 9, přičemž následná mise Vast-1 s využitím lodi Crew Dragon dopraví na Haven-1 čtyři lidi na dobu až 30 dní. Vast přijímá rezervace pro posádky, které se chtějí podílet na vědecké nebo filantropické práci.

Haven-1 je relativně malá stanice. Není o mnoho větší než modul SpaceX a je určena především pro vědecké účely. Vast však doufá, že Haven-1 bude jen jedním z modulů větší stanice, která by otáčením simulovala gravitaci Měsíce.

Jak poznamenává TechCrunch, cíl plánovaný na rok 2025 je ambiciózní a Vast by díky němu mohl předstihnout známé konkurenty v zavádění soukromých vesmírných stanic. Blue Origin Jeffa Bezose počítá s tím, že svůj Orbital Reef vypustí až v druhé polovině desetiletí. Společnosti Voyager, Lockheed Martin a Nanoracks nepředpokládají, že by jejich zařízení Starlab začalo fungovat dříve než v roce 2027. Největší šanci předstihnout Vast má společnost Axiom s plánovaným startem koncem roku 2025.

Vzhledem k náročnosti a nákladům na stavbu orbitálního stanoviště není zaručeno, že se některý z těchto termínů dodrží – musí jít především o bezpečnou stanici, která bez problému zvládne zajistit životní potřeby člověka po delší dobu, nejen po dobu startu rakety. V každém případě taková oznámení naznačuje, že právě vesmírné stanice představují další významnou fázi soukromých letů do vesmíru.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.