Spolupráce britské a čínské společnosti přinesla aplikaci, která dokáže pomocí AI diagnostikovat Parkinsonovu chorobu

Čínský technologický gigant Tencent a lékařská firma Medopad sídlící v Londýně spojili své síly a vytvořili unikátní nástroj, který využívá umělou inteligenci k včasné a rychlejší diagnóze Parkinsonovy choroby.

Jejím nejviditelnějším a nejranějším projevem je třas rukou. A právě tento znak používá k vyhodnocování stavu pacienta aplikace, kterou společnost Medopad s pomocí Tencentu vytvořila. Tato aplikace využívá možnosti kamer chytrých telefonů a dokáže rozpoznat z krátkých (průměrně tři minuty trvajících) videí zjisti, zda pacient trpí Parkinsonovou chorobou.

Na výzkumu se podíleli také lékaři a personál z King’s College Hospital v Londýně, kteří poskytli videa pacientů, podle kterých se mohla AI učit. Jednou z hlavních výhod této vyšetřovací metody je, že pacienti nemusí mít na těle připevněny žádné senzory nebo zařízení, vše probíhá přirozeně a pacient tak není stresován. Druhou obrovskou výhodou je zrychlení celého procesu, který byl zkrácený z půl hodiny na tři minuty.

Aplikace se dále testuje a vyvíjí. Jedním z cílů obou společností je vytvořit aplikaci, kterou by mohli doma využívat sami pacienti nebo jejich blízcí. Test by si udělali za pomoci svého vlastního mobilního telefonu a výsledky poslali svému lékaři, který by na jejich základě usoudil, zda je návštěva u něj nutná.

Společnost Medopad byla kritizována za spolupráci s čínským partnerem. Výkonný ředitel společnosti Medopad na to odpovídá, že neexistuje žádná britská společnost, která by dokázala nabídnout takové možnosti jako čínský partner.

Zdroj: bbc.com