Spoluzakladatel Wikipedie spustil alternativu k Facebooku a Twitteru

Jeden ze zakladatelů Wikipedie Jimmy Wales spustil sociální síť s názvem WT:Social, která chce konkurovat Facebooku nebo Twitteru. Na rozdíl od nich však je – stejně jako nejznámější internetová encyklopedie – financována z darů příznivců, nikoli z reklamy.

   „Obchodní model, který je založený pouze na reklamě, je problematický. Ukázalo se, že výsledkem takového přístupu je málo kvalitní obsah,“ uvedl Wales pro web deníku The Financial Times. 

   Platforma je v podstatě „sociálním“ rozšířením a zároveň náhradou stránky Wikitribune,  která publikovala původní zprávy, jež mohli členové komunity upravovat (tak jako hesla ve Wikipedii), a která kladla hlavní důraz na pravdivost faktů (za tímto účelem využívala komunitní ověřovatele faktů). I na „nové Wikitribune“ budou zveřejňovány zprávy, ale místo toho, aby se dávala priorita obsahu s největším počtem lajků, budou její algoritmy zobrazovat jako první nejnovější články. Wales je však otevřený tomu, zavést po vzoru např. Redditu funkci upvote.   

   Wales chce podle svých slov novým sociálním médiem oslovit úžeji zaměřené skupiny, které někdy Facebook nebo Twitter cenzuruje nebo odstraňuje. Jedním dechem však upozorňuje, že uživatelé nemohou na platformě, která funguje již několik týdnů, publikovat úplně vše, co se jim zachce. Nechce totiž, aby se z ní stalo místo, kde mají volné pole působnosti šiřitelé nenávisti a zášti.

   Síť má nyní kolem 50 tisíc uživatelů, její ambice jsou však mnohem vyšší – v řádech desítek a stovek milionů. Zda se může stát pro Facebook, Twitter a další sociální giganty skutečně konkurencí, ukáže až čas. V minulosti se o to každopádně pokoušeli i jiní a neuspěli, a to včetně Googlu, jehož platforma Google+ se velikosti a síle Facebooku nemohla rovnat.

Zdroj: techspot.com, ft.com 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.