Foto: Unsplash

Stack je nový nástroj od Googlu, který pomocí AI zefektivní zálohování dokumentů

Area 120 společnosti Google nyní představila svůj nejnovější projekt s názvem Stack. Jde o aplikaci, která uživateli usnadní digitalizovat nejrůznější papírové dokumenty (například účtenky, smlouvy a podobně). Stack kromě toho také sám navrhne kategorii, do níž vaše skeny zařadí. Vše tak budete mít bezpečně uloženo na jednom místě a v případě potřeby přístupné odkudkoliv.

Stack dokáže zpracovat celou řadu různě velkých formátů dokumentů – od poukázek, účtenek, ID karet, až po větší formáty. Naskenované soubory se poté přemění na PDF a pomocí AI dojde k jejich pojmenování a uspořádání do kategorií (například Práce, Cestování, Daně, Příjmy, Zdraví apod.). Vytvářet lze samozřejmě i vícestránkové dokumenty. A nejdůležitější skeny je možné označit hvězdičkou. Velmi snadno také lze text dokumentů prohledávat.

Vzhledem k tomu, že se často jedná o vysoce citlivé informace, naskenované dokumenty bude možné zabezpečit pomocí otisku prstu či skenování obličeje (tedy podobně jako Disk Google). Pokud navíc mezi uživatele Disku Google patříte, Stack na něj všechny soubory v digitální podobě automaticky uloží.

Za nápadem na vytvoření Stacku stojí Christopher Pedregal, který dříve spoluzaložil Socratic, což je pomocná aplikace pro domácí úkoly. Již u této dřívější aplikace přitom Pedregal využil schopností umělé inteligence. A na základě tohoto projektu poté začal přemýšlet nad tím, jak by bylo možné využít stejné technologie při efektivnější organizaci důležitých dokumentů. Na vytváření Stacku se proto spojil s Matthewem Cowanem, s nímž vytvořil novou AI technologii DocAI, jež dokáže analyzovat miliardy dokumentů.

Ačkoli rychlá digitalizace dokumentů pomocí fotografování není nic nového (například Microsoft nabízí Office Lens už roky), Stack nově přináší schopnost pomocí AI identifikovat klíčová slova a pomocí nich automaticky pojmenovat a roztřídit dokumenty.

Aktuálně je Stack k dispozici pro zařízení s Androidem, a to zdarma. Později by mohlo dojít k rozšíření této aplikace na další platformy (včetně iOS). Špatnou zprávou pro české uživatele je pochopitelně skutečnost, že umělá inteligence dokáže pracovat pouze s dokumenty v anglickém jazyce. Samotné skenování by však mělo bez problémů fungovat pro jakýkoli jazyk.

Zdroj: techcrunch.com