Starship po úspěšném čtvrtém letovém testu přežila návrat do atmosféry a dopadla do Indického oceánu

Loď Starship společnosti SpaceX úspěšně dokončila sérii prvních testů, což představuje významný krok kupředu v jejím vývoji. Loď Starship poprvé překonala řadu kritických milníků, a to konkrétně přežila návrat do zemské atmosféry a poprvé předvedla přistávací zážeh, načež  dopadla do Indického oceánu. Starship odstartovala z texaské základny společnosti SpaceX kolem 8:50 Středoevropského letního času ke čtvrtému letovému testu, který se zaměřil na demonstraci možnosti opakovaného použití kosmické lodi a nosné rakety Super Heavy.

Několik minut po startu se Super Heavy oddělil od Starshipu a úspěšně provedl řízený sestup a podle plánu dopadl do Mexického zálivu. Starship pokračovala v letu ještě asi hodinu a návrat do atmosféry zahájila krátce po 45. minutě. Přímý přenos z palubní kamery se postaral o několik velmi napínavých momentů – ve výšce asi 53 kilometrů nad Zemí začala jedna z klapek lodi odhořívat. Pak kamera praskla a zakryla výhled, takže bylo vidět jen záblesky světla z plazmy.

Loď naštěstí zůstala natolik neporušená, že dokázala odesílat data až do okamžiku zážehu při přistání. SpaceX potvrdila přistání těsně před 10:00 Středoevropského letního času. Test představuje významný úspěch společnosti SpaceX, která pracuje na vývoji lodi Starship jako přepravního systému, který by mohl dopravit lidi na Měsíc a Mars.

Zdroj: www.engadget.com