Startup Heliogen podporovaný Billem Gatesem představil solární pec schopnou vyvinout teplotu až 1000° C

O možnosti využití solární energie má lidstvo představu poměrně dlouhou dobu. Nejčastěji využíváme sluneční paprsky pro výrobu elektrické energie, případě ohřev menšího množství vody pro domácí použití. Existují však i další způsoby, jak sluneční svit využít. Jeden z nich představil startup Heliogen, za kterým stojí mimo jiné i známý miliardář Bill Gates.

Pokud jste si někdy jako děti hráli s lupou a zkoušeli s její pomocí zapalovat papír tak budete mít pro činnost společnosti Heliogen hluboké pochopení. Stejně jako dítě hrající si se zvětšovacím sklem i zařízení Heliogen využívá svedení paprsků slunce do jednoho ohniska. Využívá k tomu soustavu zrcadel a umělou inteligenci, která řídí jejich naklonění. Díky tomu dokáže zařízení ve svém středu generovat teplotu blížící se 1000° C.

Tato teplota by mohla být využita například při výrobě skla, oceli, nebo v některých metalurgických procesech. Výhodou těchto slunečních pecí je jejich absolutní energetická nezávislost a nulové emise. Právě těžký průmysl patří díky své závislosti na fosilních palivech mezi největší producenty oxidu uhličitého, který negativně přispívá ke globálnímu oteplování. Například výroba cementu se podle odborných odhadů podílí na znečišťování ovzduší oxidy uhlíku celými sedmi procenty.

Projekt kromě Billa Gatese podporuje například i Patrick Soon-Shiong, miliardář a vlastník listu Los Angeles. Ten vidí v těchto vylepšeních obrovský potenciál do budoucna. Ačkoliv technologie odrážení paprsků slunce a jejich soustředění v jednom ohnisku není novou technologií, využití umělé inteligence, která nastavuje ideálně všechna zrcadla dodává nový potenciál.

Zdroj: edition.cnn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.