Startup Relativity Space získal dostatek finančních prostředků pro realizaci první mise rakety vytištěné na 3D tiskárně

Americký startup Relativity Space spojuje ve své činnosti dvě velmi atraktivní odvětví, které hýbou současným technologickým světem. Jeho cílem je totiž výroba části vesmírných raket za pomoci 3D tisku. Svou činnost ohlásila společnost letos v zimě a nyní informovala veřejnost, že pro svou činnost získala dostatek investic, aby mohla realizovat svou první vesmírnou misi. Po poslední finanční injekci operuje s kapitálem 185 milionů dolarů, což by mělo být dost peněz na to aby během několika let mohly být vyslány první lety na oběžnou dráhu.

Společnost Relativity Space založili bývalí konstruktéři a vývojáři společností Blue Origin a SpaceX. Jejich ambicemi je vytvořit maximální množství částí vesmírných raket a dalších zařízeních za pomoci 3D tisku. Jejich cílem je defacto změnit pojetí konstrukce raket, tak jak se za posledních 50 let vyvíjelo. Z vývoje rakety by v pojetí Relativity Space byl téměř vyřazen lidský faktor a vše by probíhalo s využitím maximální automatizace.

Prvním projektem startupu by se měla stát raketa Terran 1 malé až střední raketa postavená na speciální 3D tiskárně v Los Angeles. Podle výpočtů by konstrukce jedné rakety při stávajícím počtu tiskáren měla zabrat přibližně 60 dní. Nosnost jedné rakety bude 1 250 kilogramů užitečného zatížení. To je sice jen šest procent toho, co unese konkurenční raketa Falcon 9, avšak vývojáři z Relativity Space uvažují o možné zvětšení objemu nákladového prostoru rakety.

Kromě práce na raketě vyvíjí tým Relativity Space také odpalovací zařízení, ze kterého bude raketa startovat. Relativity Space má už předem smluvené zákazníky jako jsou společnosti Telesat, Momentus a Spaceflight kteří si předobjednaly nákladní prostor v prvních letech rakety Terran 1.

Zdroj: theverge.com