Startup Wing spustí v příštím roce doručování pomocí dronů v Helsinkách, v prvních měsících bude zdarma

Startupová společnost Wing, která je součástí skupiny Alphabet vlastněné Googlem oznámila, že začne v příštím roce nabízet své služby na území hlavního města Finska. Cílem projektu je vybudovat rozvážkovou službu na krátké vzdálenosti, kterou bude realizovat za pomocí dronů.

Již příští jaro budou moci obyvatelé města Helsinky využít nové služby k rozvozu zásilky o maximální hmotnosti 1,5 kg v okruhu 10 kilometrů od sídla firmy. Wing počítá s tím, že by jedno doručení zásilky mělo trvat maximálně 10 minut. V prvních měsících, které budou sloužit k testování možností, bude služba zadarmo. Následně by měla přejít do plně komerčního režimu.

Podle svých slov, dokázala společnost Wing v Austrálii, kde působí již delší dobu doručit tisíce předmětů od jídla, přes potřeby pro domácnost až po léky. Rozsah toho co bude ve Finsku společnost doručovat, zatím není přesně určený. Wing otevřel speciální stránku, na níž mohou obyvatelé Helsinek dávat návrhy na služby, které by měl Wing poskytovat. Podle něj by dronové doručovací služby měly být oproti ostatním typu dopravy levnější, rychlejší a také šetrnější k životnímu prostředí.

Největším konkurentem společnosti Wing je Amazon, který testuje své drony v rámci služby Prime Air ve Velké Británii už od roku 2016. Ani Wingu ani Amazonu se doposud nepodařilo proniknout na americký trh. Důvodem jsou především tamní přísnější pravidla letecké dopravy, mezi kterou se dronové transporty řadí. Wing zkoušel v USA doručovat produkty kaváren Starbucks, úřady však tuto službu zakázaly. Amazon zase svou svou dopravu krátce provozoval během robotické konference v roce 2017. Dlouhodobé projekty na území USA však ani jedna ze společností nemá.

Zdroj: techcrunch.com