Stát Kalifornie povolil testování autonomních aut v provozu

Regulační úřady státu Kalifornie oznámily změnu, která umožní firmám jako je Waymo a GM testovat autonomní vozidla na běžných komunikacích, a to i bez přítomnosti řidičů. To společnostem otevírá nové možnosti a o něco přibližuje dobu, kdy budou autonomní automobily součástí běžného silničního provozu.

„Jedná se o významný pokrok v oblasti autonomních technologií v Kalifornii,“ řekl ke změnám Jean Shiomoto, ředitel DMV (Department of Motor Vehicles, úřadu pro dohled nad motorovými vozidly), „jsme si vědomi toho, že hlavním problémem nového způsobu dopravy může být bezpečnost a rádi bychom se proto věnovali spolupráci s výrobci, kteří mají dostatečně pokročilou technologii, aby ji bylo možné vyzkoušet v běžném provozu bez dohledu řidiče.“

Změny se v plném rozsahu objeví na webových stránkách úřadu 2. března, což odstartuje 30denní připomínkovou lhůtu. 2. dubna by potom měly vejít v platnost. Podle nových předpisů budou společnosti zabývající se autonomní dopravou moci požádat o tři způsoby testování: testovací provoz s řidičem, testovací provoz bez řidiče a plné nasazení do provozu.

Největšími hráči na americkém trhu v oblasti autonomních řídicích systémů jsou Waymo, GM a Uber. Všechny tyto společnosti údajně vlastní větší množství plně funkčních autonomních vozidel, která by rády vyzkoušely přímo v provozu. DMV k tomu dodává, že v současnosti eviduje více než 50 společností, které testují téměř 300 autonomních vozidel. DMV také eviduje více než 1000 řidičů, kteří mají speciální licenci pro testování autonomních vozů z pozice dohlížitele, který je schopný kdykoli převzít kontrolu nad vozem v případě potřeby.

Další právní předpisy můžeme v nejbližší době očekávat i na federální úrovni. V současnosti kongres projednává mimo jiné možnost výroby automobilů bez tradičních ovládacích prvků, jako jsou volanty nebo pedály.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.