Foto: se svolením Valve

Steam slaví 20. narozeniny, na hráče čekají velké slevy

Distribuční platforma společnosti Valve Steam dnes slaví 20. narozeniny. Jeden z největších distributorů počítačových her si k tomuto výročí připravil pro hráče dárek – snižuje ceny her, které sám vydává, a to až se slevou 90 % (s výjimkou hry Half-Life: Alyx).

Úvodní stránka výprodeje navíc slouží také jako vtipně pojaté připomenutí posledních dvou desetiletí služby Steam. Můžete si prohlédnout nejúspěšnější hry, případně si zakoupit například původní hru Portal za pouhých 0,99 dolaru. Společnost Valve dokonce vrátila původní tmavě zelenou barvu platformy, aby výročí dodala příjemný retro nádech.

Pokud jste ale byli u vzniku platformy, pravděpodobně brzy zjistíte, že na úvodní stránce chybí některé podstatné informace. Valve totiž zamlčelo poměrně náročné začátky Steamu, jelikož tato služba byla vytvořena jako způsob, jak snadno dodávat aktualizace svých her a bojovat proti podvádění v online multiplayeru – mnozí ji však vnímali jako násilný pokus vnutit hráčům restriktivní DRM.

V roce 2003 byla digitální distribuce v plenkách a většina hráčů počítačových her si kupovala hry v obchodě a instalovala je ručně z CD nebo DVD. To se nezměnilo, ale když společnost Valve vydala hru Half-Life 2, hráči s překvapením zjistili, že ke spuštění hry pro jednoho hráče potřebují službu Steam a připojení k internetu. V té době šlo o dost kontroverzní požadavek a není divu, že se to hráčům nelíbilo. V průběhu let si ale hráči zvykli.

Později na platformě začali prodávat své hry také další vydavatelé a uživatele lákal pohodlný distribuční model. Steam přidal cloudové zálohování uložených dat, centrum pro obsah vytvořený hráči, sociální funkce a další. Brzy si společnost Valve začala pohrávat s výrobou vlastního hardwaru, nejprve s poněkud nevýrazným projektem Steam Machines a později s mnohem úspěšnějším Steam Deckem. Dnes je služba Steam v herní komunitě pojmem, a to zaslouženě.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.