Foto: Pixabay

Stockholm zakázal vjezd aut se spalovacími motory do centra města

Spalovací motor je zázrakem techniky, ale také významně přispívá ke znečištění ovzduší. Po planetě jezdí více než 1,4 miliardy vozidel se spalovacími motory. To je spousta oxidu uhelnatého, oxidů dusíku a uhlovodíků, které se uvolňují do atmosféry.

Zatímco čekáme na případný nástup elektromobilů, některé oblasti se rozhodly vyřešit problém znečištění ovzduší v souvislosti se spalovacími motory tím, že tato vozidla zcela zakazují. Stockholm, hlavní město Švédska, právě oznámil zákaz jízdy vozidel s naftovým a benzinovým motorem v celém centru města, jak informoval portál Semafor.

Zákaz vstoupí v platnost v roce 2025. Nová politika kromě sanitek a policejních vozů se spalovacími motory bude v centru města nadále povolovat také hybridní dodávky.

Zákaz se netýká celého hlavního města. Týká se pouze takzvaného centra, tedy oblasti zahrnující 20 bloků v centru města. Tento krok oznámil místostarosta Stockholmu pro dopravu Lars Stromgren, který uvedl, že současné podmínky představují „naprosto nepřijatelnou situaci“, a poznamenal, že ovzduší ve městě „způsobuje dětem plicní onemocnění a starším lidem předčasné úmrtí”.

Elektromobily budou samozřejmě moci jezdit v centru města bez omezení. Stockholm se novou politikou připojuje k dalším nízkoemisním zónám (LEZ) ve městech po celé Evropě, mimo jiné v Londýně, Madridu, Berlíně a Paříži, zároveň jde ale s novým zákazem dál než ostatní evropská města. Například Londýn zpoplatňuje průjezd nízkoemisní zónou pro vozidla se spalovacími motory, zatímco Paříž, Atény a Madrid zakázaly průjezd „jen” vozidlům s naftovými motory.

Zóny LEZ mají dobré výsledky, pokud jde o snižování zdravotních problémů souvisejících se znečištěním ovzduší.

Odpůrci označují politiku Stockholmu za příliš extrémní. Švédský svaz dopravních podniků uvedl, že vládnoucí politická strana města „příliš spěchá” s dalším snižováním emisí spalovacích motorů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.